Wszedł do domu, uderzył, groził nożem i zażądał pieniędzy! Policja ostrzega przed kolejnymi włamywaczami!

Wszedł do domu, uderzył, groził nożem i zażądał pieniędzy! Policja ostrzega przed kolejnymi włamywaczami!
fot. ilustracyjne/ Pixabay

Podczas minionego weekendu na terenie gminy Rząśnia oraz Nowa Brzeźnica doszło do przestępczych procederów. Uaktywnili się włamywacze. Jedno z takich zdarzeń miało wyjątkowo dramatyczny przebieg. Złodziej użył przemocy wobec domownika i groził mu nożem. 

Podczas ostatniego weekendu w jednej z posesji w Reklach (gm Rząśnia)doszło do włamania do domu jednorodzinnego. Sprawcy włamali się do mieszkania w nocy z 28 na 29 stycznia 2023 roku. Podczas nieobecności domowników wybili szybę i dostali się do wnętrza. Włamywacze splądrowali pomieszczenia, łupem padły pieniądze. Niestety, jeszcze bardziej dramatyczny przebieg miało zdarzenie w gminie Nowa Brzeźnica.

- W sobotę wieczorem do jednego z domów w Dworszowicach Kościelnych nieznany, zamaskowany sprawca wtargnął do mieszkania. Uderzył domownika, groził użyciem noża, który trzymał w ręku, a następnie zażądał wydania pieniędzy. Policjanci prowadzą teraz czynności zmierzające do ustalenia sprawców tych przestępstw. Jeżeli zobaczycie Państwo w okolicy swoich domów, czy mieszkań obce osoby, a ich zachowanie wzbudzi Wasz niepokój, bardzo prosimy o informację do dyżurnego pajęczańskiej policji pod numerem telefonu 47 845 72 11, 47 845 72 31 lub na numer alarmowy 112 - apeluje Wioletta Mielczarek z pajęczańskiej komendy. 

Jak dodaje rzeczniczka mundurowi sprawdzą każdy sygnał, bo każda, nawet z pozoru błaha  informacja może okazać się pomocna w ustaleniu sprawców. Ponadto policjanci apelują do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności i czujności.

- Prewencyjne wylegitymowanie podejrzanego osobnika może skutecznie zniechęcić go do dalszych działań, a w przypadku kradzieży daje w sprawie mocny trop. Pamiętajmy, że numer rejestracyjny pojazdu, rysopis osoby podejrzanie zachowującej się, każdy nawet drobny, lecz niepokojący szczegół może być niezwykle cenny nie tylko w przypadku ustalania sprawców kiedy już dojdzie do włamania, ale także w celu zapobieżenia takim zdarzeniom - dodaje Mielczarek z KPP Pajęczno.

Przyłączając się do policji przypominamy, że większość przestępstw przeciwko mieniu poprzedza dokładne rozpoznanie terenu przez włamywacza, który obserwuje nasze zachowanie z zewnątrz. Zwracajmy zatem uwagę na nieznane osoby pojawiające się w okolicy naszych domów i mieszkań. Interesujmy się takimi osobami, pytajmy, czego szukają. Starajmy się zapamiętać ich wygląd. 

Zapamiętajmy rejestracje samochodów, co do których mamy podejrzenia, zwłaszcza jeśli te są nie z naszych okolic. Zwracajmy uwagę, na osoby wypytujące o naszych sąsiadów, np. czy jest w domu, kiedy wraca. Nieuczciwe osoby w ten sposób zbierają informacje i prowadzą rozpoznanie przestępcze. Dlatego naszej uwadze niech nie umknie zaparkowane w rejonach posesji nieznajome auto. 

- Pamiętajmy przy tym o właściwym zabezpieczeniu swoich mieszkań, domów, piwnic, garaży. Nasza przezorność i uwaga utrudnia działania włamywaczy. Ważne jest również, aby nie informować otoczenia o planowanych urlopach, wyjazdach. Współpracujmy także z naszymi sąsiadami, poprośmy ich aby zwracali uwagę na nasze mieszkania, domy podczas naszej nieobecności, nawet jeżeli wiąże się ona tylko z pójściem do pracy. Pomoc sąsiedzka w takich sytuacjach jest bardzo przydatna - podsumowuje Wioletta Mielczarek z komendy w Pajęcznie.