Województwo Łódzkie z rekordem Polski w sianiu łąki kwietnej

1a84597894a5bfa97458d6c77027a761_XL
fot. Adam Staśkiewicz, Piotr Wajman

393 osoby – dzieci, młodzież oraz seniorzy – wzięli udział w ustanowieniu rekordu Polski w jednoczesnym sianiu łąki kwietnej. Wydarzenie miało miejsce w Walewicach, gdzie już za około dwa miesiące zakwitnie kolorowa łąka. Kwietne dywany, tak pożyteczne dla ekosystemu, jeszcze bardziej uatrakcyjnią zespół parkowo-pałacowy, który przy tej okazji został wyróżniony przez Grzegorza Schreibera, marszałka województwa łódzkiego, certyfikatem i statuetką „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski".

Próba ustanowienia rekordu Polski rozpoczęła się po godz. 10. Uczestnicy otrzymali kubeczki ze specjalną mieszanką nasion przygotowaną przez Fundację „Kwietną", partnera wydarzenia. Na hasło sędziego Biura Rekordów, wszyscy – w tym marszałek Grzegorz Schreiber, starosta łowicki Marcin Kosiorek oraz Waldemar Wojciechowski, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego, zaczęli siać łąkę, a potem udeptywać ziarna w ziemi, na obszarze ok. 500 mkw. Po chwili sędzia Paweł Chwalibóg mógł ogłosić, że próba była udana i Województwo Łódzkie ustanowiło rekord Polski w jednoczesnym sianiu łąki kwietnej.

- Mamy ten certyfikat, co oznacza, że wzięliśmy udział w absolutnie historycznym zdarzeniu. Jestem dumny, że mogłem z wami tutaj siać tę łąkę i mamy rekord Polski, osiągnięty tu, w Walewicach – mówił marszałek Grzegorz Schreiber odbierając potwierdzenie ustanowienia rekordu i jednocześnie dziękując wszystkim biorącym udział w tej akcji. – Jesteście fantastyczną drużyną!

O tym, że i emocje, i zabawa były wielkie, potwierdzali sami uczestnicy, którzy do siania łąki przystąpili z wielkim entuzjazmem, a nawet piosenką na ustach. Efekty będziemy mogli podziwiać już za około dwa miesiące, kiedy kwiaty zakwitną, ale tak naprawdę ten nowy obszar zielony będzie miał bardzo duże znaczenie dla lokalnego środowiska. – Najważniejsze, że zapoczątkowaliśmy miejsce dla dzikich zapylaczy, dla dzikich pszczół, ale i dla wielu owadów – mówi Karolina Nawrot, prezes fundacji „Kwietna", która przygotowała specjalną mieszankę ok. 80 nasion roślin wieloletnich i jednorocznych, właśnie z myślą o pszczołach miodnych. Jak podkreślała pani prezes, łąki kwietne są pochwałą „leniwego ogrodnictwa", bo nie wymagają koszenia, ale za to cieszą oko i węch, a przede wszystkich są bardzo pożyteczne dla środowiska.

Wydarzenie było także okazją do uhonorowania gospodarza, czyli pałacu i stadniny koni w Walewicach certyfikatem „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski". To, jak mówił marszałek Schreiber wręczając dyplom oraz okolicznościową statuetkę, wyróżnienie dla miejsc szczególnie wartościowych pod względem przyrodniczym, krajobrazowym i architektonicznym. Certyfikat odebrali Grzegorz Fijałkowski oraz Krzysztof Ogórek, prezes oraz członek zarządu Kutnowskiej Hodowli Buraka Cukrowego, która to spółka jest właścicielem kompleksu w Walewicach. – Chcemy docierać do takich miejsc, które są wyjątkowe na mapie naszego województwa pod względem zazieleniania i będą służyły i dawały radość mieszkańcom – powiedział marszałek.

Patronat nad akcją objęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi