Weekend w Łódzkiem pełen atrakcji. Sprawdź harmonogram wydarzeń

56b8784f52072c7d0f6541a183979093_XL

Przed nami pierwszy lipcowy weekend. Zapowiada się gorąco i to nie tylko ze względu na pogodę, ale ilość wydarzeń w Łódzkiem. 

Niebo nad Piotrkowem przez cały weekend będzie tłem samolotowych pokazów i akrobacji, Łask zakwitnie różami, w Sulejowie będzie można zatańczyć tango, a w Rawie Mazowieckiej potańczyć do muzyki z lat 80. Będzie też kino na leżakach, mistrzostwa Polski na rolkach oraz koncerty – zarówno muzyki poważnej, jak i gwiazd muzyki popularnej.

Tango w Sulejowie

Na początek weekendu Miejski Ośrodek Kultury w Sulejowie zaprasza na koncert plenerowy zespołu „W Salonie Jazzu". Na skwerze przy ulicy Rynek 1 będzie można posłuchać nie tylko dobrej muzyki, ale też zatańczyć tango.

Kiedy: piątek, 5 lipca

Wstęp wolny, początek o godz. 19

Letnia Scena Artystyczna w Tomaszowie Mazowieckim

Zespół Kwintesencja (w składzie: Wojciech Wolniak – trąbka, Bernard Zdonek – trąbka, Emil Nocuń – puzon, Fryderyk Bodzianowski – waltornia, Marcin „Putu" Wojsznarowicz – tuba, gościnnie Kacper Kazimierski – perkusja) otworzy cykl wakacyjnych koncertów na Przystani nad Pilicą w Tomaszowie Mazowieckim.

Kiedy: piątek, 5 lipca

Wstęp wolny, początek o godz. 20

Taneczny wieczorek w stylu lat 80. i 90. w Rawie Mazowieckiej

To będzie wyjątkowy wieczorek taneczny, bo dopełnieniem muzyki z lat 80. i 90. będzie konkurs na przebranie z tamtych lat. Oprawę muzyczną zapewni DJ Matix, będą też wybory najlepszych tancerzy.

Miejscem zabawy będzie plac Piłsudskiego.

Kiedy: piątek, 5 lipca

Wstęp wolny, początek o godz. 19

Trybunalskie Granie w Piotrkowie – koncert zespołów 4Szmery i Boobsucker

Piątkowy wieczór w Piotrkowie Trybunalskim upłynie rockowo. Na scenie Amfiteatru Miejskiego o godz. 19 zagra Boobsucker, a o godz. 20 – 4Szmery. Przed koncertem, o godz. 17, w Księgarni Rynek Trybunalski 2 odbędzie się spotkanie z zespołami z możliwością podpisywania płyt. Na zakończenie wieczoru, o godz. 23, 4Szmery wystąpią akustycznie w Skyy Pub przy ul. Rycerskiej 8.

Kiedy: piątek, 5 lipca

Wstęp wolny, początek o godz. 19

Filmowy maraton w gminie Łęczyca

Mieszkańców trzech sołectw w gminie Łęczyca w ten weekend odwiedzi kino plenerowe. Jest to projekt „Filmowa gmina – wakacje w plenerze" realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego „Łódzkie na Plus" na 2024 rok.

W piątek seanse odbędą się na terenie OSP w sołectwie Lubień. O godz. 21 mieszkańcy będą mogli obejrzeć film "Kumple z dżunglii", a o godzinie 23 komedię "Czym chata bogata". W sobotę kino na leżakach przeniesie się do sołectwa Leźnica Mała, gdzie o 21 zostanie wyświetlony "Ziemia obiecana". Projekcja filmu "Kos" rozpocznie się o godz. 23. W niedzielę plenerowe kino odwiedzi sołectwo Topola Królewska. O godz. 21 rozpocznie się projekcja animacji "Astelix i Obeliks. Osiedle bogów", a o godzinie 23 – filmu "Powidoki".

Będą także konkursy z nagrodami oraz bezpłatny popcorn.

Kiedy: piątek, sobota, niedziela, 5-7 lipca

Wstęp wolny, początek seansów o godz. 21

Załęcze UltraRun i Majller Bike Race w Bobrownikach (gm. Działoszyn)

W sobotę na terenie Załęczańskiego Parku Narodowego zaroi się od biegaczy i uczestników maratonu rowerowego, który jest organizowany w ramach programu „Rowerowe Łódzkie". Uczestnicy wyścigów biegowych zmierzą się na trzech dystansach: 60 km (start o godz. 6:30), 42 km (start o godz. 9:10) oraz 21 km (start o godz. 12). Rowerzyści wystartują o godz. 9:30, a do pokonania będą mieli 42 kilometry. Wszyscy zawodnicy będą potrzebować wsparcia kibiców!

Kiedy: sobota, 6 lipca

Początek od godz. 6.30

Międzynarodowa Wystawa Lotnicza Fly Fest w Piotrkowie Trybunalskim

Fly Fest to od lat obowiązkowy punkt dla miłośników lotnictwa. Przez dwa dni lotnisko w Piotrkowie będzie sceną pokazów i akrobacji samolotowych m.in. śmigłowca BO105, samolotów 5 ZLIN czy Dromadera. Swoje umiejętności oraz moc maszyn zaprezentują piloci wojskowi i grupa akrobacyjna Orlen Żelazny Team. Będzie też wystawa sprzętu lotniczego, fiesta balonowa, symulatory lotu, lotnicze wesołe miasteczko oraz food trucki.

Kiedy: sobota-niedziela, 6-7 lipca

Wstęp wolny, początek o godz. 12; pokazy lotnicze w godz. 13-20

II Festiwal Folklorystyczny „Uśmiechy pod strzechy" w Szczukocicach

W sobotę w gminie Gorzkowice w powiecie piotrkowskim będą rządzić ziemniaki. Dzięki wsparciu z budżetu Województwa Łódzkiego, w świetlicy wiejskiej w Szczukocicach odbędzie się „Dzień Prażoka". Organizatorzy zaplanowali m.in. rodzinne zawody sportowe, jarmark produktów regionalnych czy konkurs na najlepszą potrawę z ziemniaków. Swoimi popisowymi daniami pochwalą się miejscowe KGW, będą atrakcje dla dzieci i pokaz woltyżerki. Nie zabraknie też muzyki – wystąpi zespół wokalny seniorów z Gorzkowic, kapele folklorystyczne i duet operetkowy. A na koniec zaplanowana jest dyskoteka pod gwiazdami.

Kiedy: sobota, 7 lipca

Wstęp wolny, początek o godz. 15

Zawody na pumptrackach w Bełchatowie

Po raz kolejny Bełchatów będzie gospodarzem największego w Polsce cyklu zawodów na pumptrackach pn. „Nie Pompujesz – Nie Jedziesz". Na pumptracku przy ulicy Turkusowej na osiedlu Binków zawodnicy będą rywalizować o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej w pięciu kategoriach, a także o wyjazd na Mistrzostwa Świata. Na uczestników, oprócz walki czekać będą na uczestników liczne atrakcje jak: strefa chillout'u, food trucki, a także spiker znany z pokazów Sound of Gravity. Zapisy już trwają i odbywają się tylko online na stronie internetowej www.pompuje.pl. Wpisowe jest w wysokości 15 zł. Niepełnoletni zawodnicy na udział zawodów muszą dostarczyć pisemną zgodę rodzica/opiekuna prawnego. Na bełchatowskim torze pojawią się kolejny raz najlepsi zawodnicy z całej Polski, więc będzie to doskonała okazja, aby zobaczyć ich umiejętności.

Kiedy: sobota, 6 lipca

Odbiór numerów startowych w godz. 13:00 – 16:00, start zawodów 16:00

Jubileusz KGW Romanówka w gm. Rozprza

KGW „Słoneczna Romania" już od 55 lat integruje i aktywizuje mieszkańców dwóch sołectw w gm. Rozprza w powiecie piotrkowskim. W sobotę, 6 lipca, na placu przy miejscowym domu ludowym panie będą świętować swój jubileusz. I to hucznie, bo oprócz części oficjalnej, będzie mnóstwo atrakcji dla dzieci, pokaz motolotni, a także dwa koncerty. Dla mieszkańców i gości wystąpią zespół Wuj Walana oraz Tarzan Boy. Nikt nie wyjdzie także głodny, bo będzie szwedzki stół oraz ognisko z kiełbaskami. Wydarzenie otrzymało wsparcie z budżetu Województwa Łódzkiego.

Kiedy: sobota, 6 lipca

Wstęp wolny, początek o godz. 16

Powiatowy piknik wakacyjny w Dąbrówce Dużej (pow. brzeziński)

Miejscowe KGW szykuje imprezę dla całych rodzin. Będzie spartakiada sołecka, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, dmuchańce, animacje i loteria fantowa. Nie zabraknie też strefy wystawowej, a swoją ofertę zaprezentują m.in. Miejski Dom Kultury w Brzezinach, Nadleśnictwo w Brzezinach, grupa motocyklowa i Muzeum Żołnierza Polskiego z Dmosina. Impreza zapowiada się również bardzo smakowicie, bo o przekąski zadbają panie z KGW w Dąbrówce Dużej.

Kiedy: sobota, 6 lipca

Początek o godz. 16

Dni Złoczewa

Już po raz 32. Mieszkańcy Złoczewa zapraszają na święto swojej gminy. Dwudniowa impreza startuje w sobotę. Każdy znajdzie coś dla siebie, bo atrakcji jest mnóstwo, ale największym magnesem będą gwiazdy sceny. W sobotę wystąpią: Przybyłek, Tymek, Zeamsone i Kizo, a w niedzielę podopieczni MOK w Złoczewie, zespół Złoczewianie i grupa Zbóje. Gwiazdami imprezy będą zespoły Video i Dżem.

Kiedy: sobota-niedziela, 6-7 lipca

Wstęp wolny, w sobotę koncerty zaczynają się od godz. 17:15 , a w niedzielę od godz. 14:30

Dni Kamieńska

W ten weekend bawią się też mieszkańcy Kamieńska w pow. radomszczańskim. Gwiazdami pierwszego dnia dwudniowej imprezy, która odbędzie się już po raz 24., będą zespoły Grzmiąca Półlitrówa, Dziani i Gwiazdy Cygańskie i Loka. Sobotni wieczór zakończy dyskoteka pod chmurką. W niedzielę wystąpią m.in. harcerze, Młodzieżowa Orkiestra Dęta, a także uczniowie lokalnych szkół. Wieczorem scena będzie należeć do zespołów: Hwootch, Mariachi Los Amigos, S.O.S. ABBA Show oraz Video.

Kiedy: sobota-niedziela, 6-7 lipca

Wstęp wolny, początek koncertów w sobotę o godz. 18:30, a w niedzielę o godz. 15

Kolory Polski w Łowiczu i Lutomiersku
W ubiegły weekend mieliśmy preludium do 25. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski", a w tę sobotę mamy jego oficjalną inaugurację. Odbędzie się ona w murach Kościoła Pijarów pw. Matki Bożej Łaskawej i św. Wojciecha w Łowiczu. Wystąpi tam jeden z najważniejszych polskich zespołów wykonujących muzykę dawną, czyli {oh!} Orkiestra.

Następnego dnia „Kolory Polski" zawędrują do Lutomierska. Tam, w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP Royal String Quartet zagra utwory m.in. Mozarta.

To już 25. edycja cieszącej się ogromnym zainteresowaniem muzycznej podróży po Łódzkiem. W tym roku zaplanowano 18 letnich koncertów. Organizatorem jest Filharmonia Łódzka, instytucja kultury samorządu Województwa Łódzkiego.

Kiedy: sobota i niedziela, 6 i 7 lipca

Wstęp wolny, oba koncerty rozpoczną się o godz. 19

Sportowe rozpoczęcie wakacji w Opocznie

Turniejem siatkówki plażowej rozpocznie się niedzielny festyn nad zalewem w opoczyńskim. To także wydarzenie charytatywne, bo zabawa zostanie połączona ze zbiórką pieniędzy na zakup defibrylatora dla przedszkola. W turnieju weźmie udział 12 drużyn, ale atrakcji jest więcej. Jednostka strzelecka zaprezentuje wyposażenie wojskowe, a każdy będzie mógł spróbować sił na strzelnicy ASG. Będą pokazy konne, atrakcje wodne, dmuchańce, a nawet kącik dla miłośników książek zapewniony przez Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Piotrkowie.

Kiedy: niedziela, 7 lipca

Wstęp bezpłatny, początek o godz. 8

Kulturanki u Herbsta

Od tego weekendu, w przypałacowym ogrodzie Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi znów rozbrzmi muzyka na żywo. W tym roku repertuar zaskakuje różnorodnością – obok tradycyjnego jazzu i muzyki klasycznej, posłuchamy bluesa, a także nowoczesnego folku sięgającego korzeniami do muzyki słowiańskiej i poezji śpiewanej. W tę niedzielę wystąpi Sweet & Hot JazzBand.

Dwupokoleniowa formacja to jedyny zespół w Łodzi wykonujący muzykę lat 20 – 40 ubiegłego wieku. Kolejne koncerty w każdą wakacyjną niedzielę.

Kiedy: niedziela, 7 lipca

Bilety: 1 zł – w kasie muzeum, na koncerty obowiązują zapisy (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 506 941 803/42 674 96 98 w. 35). Początek o godz. 11

Mistrzostwa Polski w jeździe na rolkach w Widawie k. Zduńskiej Woli

Pełne emocji zawody dla dzieci i młodzieży odbędą się już po raz 3. Starsi zawodnicy zmierzą się na dystansach: 10, 21 i 42 kilometry, a dla dzieci do 14 lat przewidziano 3 wyścigi: na 300, 500 i 1000 metrów. Dodatkowo uczestnicy do 16 roku życia będą mogli wziąć udział w zawodach rowerowych na dystansie ponad 5,5 km, bez podziału na kategorie wiekowe.

Kiedy: niedziela, 7 lipca

Początek o godz. 10

Festiwal Róż w Łasku

W najbliższą niedzielę Łask rozkwitnie tysiącami róż. To wielka impreza integrująca mieszkańców, połączona z wystawą róż, kiermaszem rękodzieła, warsztatami florystycznymi, a także koncertami. Podczas tegorocznej, 9. edycji festiwalu, na placu 11 Listopada na uczestników czeka wiele niespodzianek m.in. wyjazdy na pola różane, konkursy oraz widowiskowa parada koni i bryczek konnych. Wydarzenie uświetnią występy lokalnych artystów: Orkiestry Dętej Łaskiego Domu Kultury, Zespołu Pieśni i Tańca Dobroń oraz grupy taneczno-teatralnej Ad Rem z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także zespołów Czarnina i BUM BUM ORKeSTAR.

Kiedy: niedziela, 7 lipca

Wstęp wolny, początek o godz. 10

888 lat Łowicza

Pierwsza źródłowa wzmianka o Łowiczu „Loviche" została wspomniana w bulli gwarancyjnej dla archidiecezji gnieźnieńskiej wydanej w Pizie przez papieża Innocentego II - 7 lipca 1136 roku. W tę niedzielę miasto będzie celebrować 888. rocznicę tego wydarzenia, a uroczystości rozpocznie hejnał Łowicza z ratusza. Będzie tort i występy zespołów, gra terenowa, zwiedzanie – także wieczorne – miasta z przewodnikiem.

Kiedy: niedziela, 7 lipca

Wstęp wolny, początek uroczystości o godz. 12, a o godz. 10 startuje jubileuszowy bieg (start przy muszli koncertowej, zapisy od godz. 9)

Powiatowy Koncert Strażackich Orkiestr Dętych w Spale

Koncert organizowany na terenie przy stawie, na stałe wpisał się w wakacyjny kalendarz gminy Inowłódz. Wydarzenie rozpocznie paradny przemarsz wszystkich orkiestr, które później wykonają hymn strażacki. W części oficjalnej nastąpi wręczenie strażackich odznaczeń, a po tym muzycy rozpoczną występy. Będzie też strażacka grochówka.

Kiedy: niedziela, 7 lipca

Wstęp wolny, początek o godz. 14

Podłowickie Folk(l)ove w Jackowicach

To już 4. edycja festiwalu, który jest nie lada gratką dla miłośników muzyki folkowej. Wystąpią: Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Zduny, The Supersingers Studio Piosenki BDK, Zespół Wokalny "Wrzos", Grupa Wokalna Folkowianki, Etno Duet Sansevieria, Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca Leszczynki, Kapela Jeremiego Kowalskiego, Kapela Ludowa Dobrzeliniacy, After Party i Baciary, a na finał o godz. 22 grupa Boys.

Nie zabraknie atrakcji dla dzieci, będzie ścianka wspinaczkowa, karuzela i przejażdżki konne. Dopełnieniem święta łowickiego folkloru będzie poczęstunek przygotowany przez lokalne KGW. Wydarzenie swoim patronatem objęła marszałek Joanna Skrzydlewska.

Kiedy: niedziela, 7 lipca

Wstęp wolny, początek o godz. 15

Otwarcie wystawy w Osadzie Dwa Młyny w Talarze (Ldzaniu) w gm. Dobroń

Ceramika, przedmioty zabytkowe i eksponaty dziedzictwa ziemi łódzkiej – to wszystko będzie można zobaczyć na wystawie w otwieranym w niedzielę muzeum w Osadzie Dwa Młyny w Talarze. Drugą atrakcją będzie zwiedzanie jednego z najstarszych w Polsce zabytkowych młynów wodno-elektrycznych.

Patronem muzeum jest Jan Radgowski, który był inicjatorem idei odbudowy osady młyńskiej w dolinie rzeki Grabi.

Dzień wcześniej, z okazji otwarcia muzeum, Dwa Młyny zapraszają na koncert grupy Dwóch, nie licząc akordeonu. W programie m. in. piosenki rockowe, polskie, włoskie, warszawskie, góralskie czy bałkańskie.

Kiedy: sobota (koncert) i niedziela (otwarcie muzeum), 6 i 7 lipca

Wstęp wolny. Sobotni koncert rozpocznie się o godz. 16, a początek zwiedzania muzeum od godz. 15

Piłka siatkowa łączy pokolenia w Woli Mąkolskiej

W niedzielę Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Woli Mąkolskiej (gm. Głowno) dla mieszkańców okolicznych miejscowości organizuje piknik sportowy. W programie zawody sportowe, grill oraz atrakcje dla najmłodszych. Miejscem zabawy będzie działka sołecka w Woli Mąkolskiej 64.

Kiedy: niedziela, 7 lipca

Wstęp wolny, początek o godz. 15

Kapele zagrają w Szadku

To będzie już XX Ogólnopolska Gala Kapel Podwórkowych. Wydarzenie odbywa się pod patronatem marszałek Joanny Skrzydlewskiej. Do amfiteatru w Szadku, zjadą zespoły z całego kraju m.in. Fakiry z Piotrkowa, Sędziej z Sędziejowic, Śląskie Bajery z Ornontowic czy Radomszczańska Kapela Podwórkowa.

Kiedy: niedziela, 7 lipca

Wstęp wolny, początek o godz. 15

Kulturalny Rynek w Sieradzu

W niedzielę odbędzie się pierwszy z trzech letnich, plenerowych koncertów. Publiczność usłyszy „Muzykę Paryża z czasów Antoine'a" oraz koncert Knopik&Ścierański Duo. Kolejny koncert w ostatnią niedzielę lipca, a ostatni 18 sierpnia.

Kiedy: niedziela, 7 lipca

Wstęp wolny, początek o godz. 18

Koncertowe lato w Kolegiacie w Wolborzu

To już 17. edycja koncertów muzyki poważnej w Wolborzu. W najbliższą niedzielę odbędzie się pierwszy – wystąpią Zelowskie Dzwonki. Wydarzenie jest współfinansowane z budżetu Województwa Łódzkiego.

Kiedy: niedziela, 7 lipca

Wstęp wolny, początek o godz. 19

Earth Festiwal w Uniejowie

Po raz kolejny w Uniejowie odbędzie się wielki koncert gwiazd – „Earth Festiwal". Wystąpią m.in.: Maryla Rodowicz, Alicja Majewska, Kamil Bednarek, Zakopower, Staszek z Gór, Julia Pietrucha, Wiktor Dyduła, Kaliber 44 feat. Fokus & Rahim & Kleszcz, Natalia Nykiel, Majka Jeżowska, Mała Armia Janosika, Stokłosa Collective Orchestra pod dyrekcją Jana Stokłosy. Występy będzie na żywo transmitowała telewizja Polsat. Koncert zacznie się o godz. 20, ale przez cały weekend Uniejów będzie polską stolicą postaw proekologicznych. Już od soboty, 6 lipca, w godz. 11-18 będzie tu ekomiasteczko i mnóstwo atrakcji pokazujących co każdy z nas może zrobić dla środowiska.

Kiedy: niedziela, 7 lipca

Wstęp wolny, początek koncertu o godz. 20