"Warszyc" już na kolejowych trasach! Pociąg dziś wyruszył swoją pierwszą podróż. Cel: Radomsko

warszy_20220615-145307_1
IPN

„Warszyc" już na kolejowych trasach, w piątek, 15 czerwca pociąg ruszył w swoją pierwszą inauguracyjną podróż. Pokonał trasę z Łodzi Fabrycznej do Radomska, miasto to nie przypadkowe, bo to właśnie z nim swój ścisły związek mają wielkoformatowe rysunki umieszczone na pociągu, które są z kolei wspomnieniem dwóch najważniejszych wydarzeń z życia Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca" – dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

Grafika na pociągu przedstawia dwa najważniejsze wydarzenia z życia bohatera, czyli walkę w szeregach Armii Krajowej oraz działania w ramach antykomunistycznej organizacji i kontynuowanie oporu po 1945 r. Obydwa wydarzenia łączy Radomsko, będące w okresie II wojny światowej ważnym ośrodkiem oporu w ramach Polskiego Państwa Podziemnego oraz miejscem powstania i funkcjonowania największej antykomunistycznej organizacji w Łódzkiem – Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

Na bokach wagonów można oglądać sceny batalistyczne upamiętniające akcję przeprowadzoną w nocy z 7 na 8 sierpnia 1943 r., gdy akowski oddział partyzancki pod dowództwem por. Stanisława Sojczyńskiego "Zbigniewa" uratował z niemieckiego więzienia w Radomsku Polaków i Żydów. Drugim faktem będącym inspiracją do grafiki były wydarzenia z 19 na 20 kwietnia 1946 r., gdy podkomendni "Warszyca" wkroczyli do Radomska i z tamtejszego aresztu Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego uwolnili kilkudziesięciu przetrzymywanych żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

Jak przypomniał dyrektor łódzkiego oddziału IPN dr hab. Dariusz Rogut, uroczysta premiera pociągu związana jest z 75. rocznicą zamordowania Sojczyńskiego - uczestnika wojny obronnej Polski w 1939 r., zastępcy komendanta Obwodu Radomsko Armii Krajowej i szefa tamtejszego Kedywu, twórcy niepodległościowej organizacji Konspiracyjne Wojsko Polskie, rozstrzelanego wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Łodzi 19 lutego 1947 r.

- Bardzo się cieszę, że ta postać znajdzie miejsce w przestrzeni szerszej niż świadomość historyków Ziemi Łódzkiej i niektórych ogólnopolskich. Jest to jeden z tych oficerów, którzy warci są przypomnienia. Jego postawa, męstwo, świadomość zagrożenia ze strony komunizmu była ogromna. W swoich pismach wyraził, czym była Armia Krajowa; że jej celem jest walka o niepodległą, niezależną Polskę z ustrojem demokratycznym sprawiedliwości społecznej dla wszystkich obywateli bez względu na narodowość i pochodzenie. Podkreślał sens walki z "czerwonym faszyzmem" jak określał system sowiecki - zaznaczył Dariusz Rogut, dyrektor łódzkiego oddziału IPN.

Samorząd Województwa Łódzkiego wraz z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi oraz Łódzką Koleją Aglomeracyjną pragnąc upamiętnić zasługi kpt. Stanisława Sojczyńskiego zorganizowały na dworcu w Radomsku premierę pociągu. Honorowymi gośćmi wydarzenia byli członkowie rodziny kpt. Sojczyńskiego, którzy podczas uroczystego chrztu nadali pociągowi imię „Warszyc".

Od 15 czerwca br. pociąg Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej „Warszyc" będzie kursował na trasach obsługiwanych przez Spółkę.

Dodatkowo, w dniu premiery pociągu, przed gmachem Muzeum Regionalnego w Radomsku, została zaprezentowana plenerowa wystawa IPN Oddział w Łodzi "Stanisław Sojczyński (1910-1947) – nauczyciel, żołnierz, konspirator", która nawiązuje do grafiki zaprezentowanej na pociągu ŁKA „Warszyc". Wystawa będzie udostępniona mieszkańcom miasta do 20 lipca 2022 r.