Uroczyście oddano do użytku placówkę "Kamil II". W ośrodku schronienie znajdzie 14 dzieci

e6c3501c4e1407f47c9deaf421d6922698a7d27_20221118-130342_1
Powiat Radomszczański

Już za kilka dni do nowej, drugiej już w naszym powiecie Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej wprowadzą się dzieci, które z różnych powodów pozbawione są rodzicielskiej opieki. W czwartek 17 listopada dom ,,Kamil II", usytuowany na nowym osiedlu w Kodrębie, został uroczyście oddany do użytku.

Plan tworzenia sieci niewielkich domów dla dzieci pozbawionych opieki biologicznych rodziców jest jednym z ważnych elementów strategii, którą na początku obecnej kadencji przyjął Zarząd i Rada Powiatu. 

- W świecie idealnym takie placówki w ogóle nie powinny istnieć…. ale niestety, rzeczywistość jest inna… Wiem, że nic nie zastąpi rodzicielskiej miłości. W Kamilu chcemy zapewnić dzieciom bezpieczeństwo, przyjazną atmosferę i jak najlepsze warunki życia, nauki oraz rozwoju - mówiła Starosta Beata Pokora, która wraz z Członkiem Zarządu Powiatu Fabianem Zagórowiczem dziękowała wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc przy tworzeniu tej placówki.

Członek Zarządu Michał Koski odczytał list przekazany przez poseł na Sejm RP Annę Milczanowską, która z powodu innych obowiązków nie mogła przybyć do Kodręba.

W dużym domu zakupionym w tym roku przez powiat znajdzie się miejsce dla 14 dzieci pozbawionych z różnych przyczyn opieki naturalnych rodziców. Parterowy dom usytuowany jest na ładnie zagospodarowanej działce o powierzchni 2,7 tysięcy. Mieści m. in. 7 kompletnie wyposażonych sypialni, 3 łazienki, wygodną kuchnię, duży pokój dzienny. Co ważne – układ pomieszczeń jest taki, że można, wykorzystując dwa oddzielne wejścia urządzić tu strefy dla młodszych i starszych dzieci.

Koszt zakupu budynku POW w Kodrębie wyniósł 635 tys. zł. Koszt prac przy adaptacji wnętrz, ich wyposażenie i przystosowanie obiektu do przepisów przeciwpożarowych to 110 tys. zł.

W uroczystości wzięli udział m. in. Starosta Beata Pokora, Wicestarosta Małgorzata Lewandowska, Członkowie Zarządu Powiatu: Ewa Gajzler, Fabian Zagórowicz i Michał Koski, Przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Zygma, radni: Irena Bareła, Arkadiusz Ciach oraz Waldemar Zasada, wójt gminy Kodrąb Bożena Krawczyk, dyrektor PCPR Monika Malcher, pracownicy POW Kamil I i II, a także przedstawiciele firm: JYSK oraz Whirlpool, które podarowały meble, artykuły wyposażenia wnętrz i sprzęt agd.

Źródło: Powiat Radomszczański