Policjanci, strażacy oraz lokalna społeczność uczestniczyli w poszukiwaniach starszej pani, która wyszła z domu i zaginęła. Utrudnieniem w poszukiwaniach kobiety była pora wieczorowo- nocna. Jednak sprawnie zorganizowana akcja poszukiwawcza i współdziałanie służb spowodowało, że po kilku godzinach od zgłoszenia zaginięcia 82-latka została szczęśliwie odnaleziona.
W miniony wtorek, 4 lipca informacja o zaginięciu seniorki, mieszkanki gminy Gomunice postawiła na nogi radomszczańską policję i inne służby. Zaginiona w godzinach południowych wyjechała na rowerze z miejsca zamieszkania w nieznanym kierunku. Początkowo 82-latkę próbowała odnaleźć rodzina. Kiedy działania te, nie przyniosły pożądanego efektu zdecydowali się powiadomić o zaginięciu policję.
- Już podczas wykonywania pierwszych czynności z rodziną zaginionej Komendant Powiatowy Policji w Radomsku - podinspektor Jarosław Knapik ogłosił alarm dla funkcjonariuszy. Komunikat ze zdjęciem natychmiast trafił do policjantów uczestniczących w poszukiwaniach oraz na strony lokalnych mediów, w tym społecznościowych. Ze względu na podeszły wiek i problemy zdrowotne starszej pani istniało duże prawdopodobieństwo, że mogła się zagubić i nie wie, jak powrócić do miejsca zamieszkania. Do akcji włączyli się również strażacy - mówi o przebiegu akcji mł. asp. Dariusz Kaczmarek z KPP Radomsko.
Służby ratunkowe skrupulatnie sprawdzały wszystkie miejsca, do których mogła udać się seniorka. Na szczęście prowadzona akcja zakończyła się sukcesem. Po kilku godzinach od zgłoszenia 82-latka została odnaleziona, ponad 20 kilometrów od domu.
- Słowa uznania należą się osobom, które zauważyły starszą, zdezorientowana i zmęczoną kobietę wychodzącą z terenu zielonego i zaalarmowały służby. Kobieta została zbadana przez zespół pogotowia ratunkowego i przekazana pod opiekę rodzinie - dodaje Kaczmarek.
Jak zaznacza policjant, czas podczas poszukiwań odgrywa kluczową rolę, a każda minuta jest na wagę złota, jeśli w grę wchodzi ratowanie ludzkiego życia. Ze względu na wiek, osoby starsze mogą mieć trudności z orientacją w terenie, pamięcią lub koncentracją. Dodatkowo stres wynikający z zagubienia się, może tylko spotęgować problem z odnalezieniem drogi powrotnej do domu.
- Apelujemy, aby wzmóc czujność nad osobami, za które jesteśmy odpowiedzialni, szczególnie tymi, które ze względu na wiek czy różne schorzenia mogą znaleźć się w niebezpieczeństwie - podsumowuje mł. asp. Dariusz Kaczmarek z KPP Radomsko.
CZYTAJ >>> Miało być wyzwanie, dla dwóch 11-latek skończy się ono przed sądem rodzinnym!