Wydział Bezpieczeństwa i Porządku Urzędu Miasta Radomska przypomina, że zostały wyznaczone punkty dystrybucji tabletek jodku potasu na wypadek wystąpienia zdarzenia radiacyjnego. Punkty są zlokalizowane w instytucjach publicznych, gdzie zwykle znajdują się lokale wyborcze. Działania prewencyjne, jak określili to urzędnicy to z pewnością nie przypadek. Od kilku dni docierają do nas niepokojące informacje na temat Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Głos w sprawie zabiera Państwowa Agencja Atomistyki, która wyraźnie wskazuje z jaką sytuacją mamy obecnie do czynienia. Szczegóły poniżej.
- W przypadku uruchomienia procedury wydawania preparatów prosimy o stosowanie się do wskazówek i zaleceń ogłaszanych w ogólnopolskich i lokalnych mediach, stronie internetowej naszego miasta i w mediach społecznościowych. Przypominamy, że preparat wydawany będzie mieszkańcom wyłącznie w przypadku wystąpienia zagrożenia! - czytamy w oficjalnym komunikacie UM Radomsko.
Jak dodają i apelują urzędnicy, przyjmowanie preparatu jodku potasu, w sytuacji, gdy nie występuje zagrożenie nie uchroni przed ewentualnymi skutkami katastrofy nuklearnej w przyszłości, a może doprowadzić do wielu szkodliwych dla zdrowia konsekwencji. Lek hamuje czynności tarczycy, zwłaszcza u małych dzieci, kiedy tarczyca nie jest rozwinięta. Zablokowanie czynności tarczycy może doprowadzić do jej niedoczynności. Dlatego jodek potasu stosować można wyłącznie przy braku przeciwwskazań do przyjęcia tego leku w sytuacji, gdyby doszło do katastrofy nuklearnej, podczas której nastąpi uwolnienie radioaktywnych izotopów jodu do atmosfery. W razie wątpliwości przed przyjęciem preparatu należy zasięgnąć opinii lekarza.
Zgodnie z zaleceniami lekarzy oraz producentów preparatu przyjmowanie jodu przez osoby powyżej 60 roku życia jest niewskazane.
Pełną listę adresową punków dystrybucji jodu na terenie miasta Radomska można znaleźć w poniżej załączonym dokumencie PDF.
- Prosimy mieszkańców miasta o zapoznanie się z informacjami o dawkowaniu i sposobach podawania, przeciwwskazaniach oraz właściwościach preparatu przeznaczonego do dystrybucji na terenie miasta. Szczegółową charakterystykę preparatu zawiera ulotka (która jest załączona poniżej - przypis red.) - przekazują miejscy urzędnicy.
Zagrożenie radiologiczne na ternie Polski - co na to PAA?
Temat tabletek z jodkiem potasu ponownie nabrał na uwadze po sytuacji związanej z doniesieniami zza naszej wschodniej granicy.
- W związku z ostatnimi doniesieniami medialnymi na temat Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że w Polsce nie ma zagrożenia radiologicznego. Zaporoska Elektrownia Jądrowa oddalona jest od granic naszego kraju o ok. 840 km, a reaktory w tym obiekcie są od dłuższego czasu wygaszone. PAA monitoruje sytuację radiacyjną w kraju 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - przekazują pracownicy jednostki.
Jak dodają pracownicy PAA, w tej chwili w Polsce nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców oraz dla środowiska. Wskazania aparatur pomiarowych są w normie. Ponadto PAA jest w stałym kontakcie z ukraińskim dozorem jądrowym SNRIU oraz z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA). Otrzymujemy także szczegółowe informacje oraz komunikaty w ramach międzynarodowego systemu wczesnego powiadamiania o zdarzeniach radiacyjnych (USIE).
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej – inspekcje na terenie elektrowni
Do pojawiających się w przestrzeni medialnej licznych informacji na temat możliwości zaminowania Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej oraz ewentualnego wysadzenia tego obiektu odniosła się m.in. MAEA. 5 lipca Agencja poinformowała, że eksperci MAEA będący na terenie elektrowni, prowadzą od kilku tygodni inspekcje obiektu. Do tej pory nie zaobserwowali żadnych, widocznych oznak min lub materiałów wybuchowych. Jak informuje Rafael Grossi, Dyrektor Generalny MAEA, eksperci Agencji poprosili o dodatkowy dostęp, który jest niezbędny do potwierdzenia braku min lub materiałów wybuchowych na miejscu. W szczególności potrzebny jest dostęp do dachów bloków reaktorów 3 i 4, a także dostęp do części hal turbin i niektórych części układu chłodzenia w elektrowni.
Brak zagrożenia dla Polski
Reaktory w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej są od dłuższego czasu wygaszone i potrzeba znacznie mniej energii elektrycznej i wody do ich chłodzenia.
- Od momentu wygaszenia ilość reakcji jądrowych, które normalnie w trakcie pracy reaktora zachodzą w paliwie jądrowym, drastycznie spada, co przyczynia się do zmniejszania ilości wydzielanego tzw. ciepła powyłączeniowego. Zatrzymanie kontrolowanej reakcji rozszczepienia powoduje również, że w elektrowni, wraz z upływem czasu, następuje rozpad izotopów promieniotwórczych, a tym samym zmniejszenie ich ilości. Ma to szczególne znaczenie dla izotopów krótkożyciowych, takich jak jod 131 (I-131), którego zawartość w paliwie jądrowym jest obecnie pomijalna z punktu widzenia potencjalnego zagrożenia - wyjaśniają szczegółowo pracownicy PAA.
Ponadto ukraińska elektrownia znajduje w odległości ok. 840 km od granicy Polski.
- Ten dystans stanowi ochronę przed skutkami zdarzenia radiacyjnego. Duże znaczenie dla bezpieczeństwa Polski ma również proces rozcieńczenia skażeń w atmosferze (im dalej, tym mniejsze jest ich stężenie) oraz warunki klimatyczne związane z lokalizacją elektrowni (ukształtowanie terenu, kierunek i prędkość wiatru, opady atmosferyczne). Stanowią one barierę dla transportu (dyspersji) potencjalnych skażeń promieniotwórczych nad terytorium Polski - uspokajają specjaliści Polskiej Agencji Atomistyki.
Elektrownie jądrowe posiadają szereg zabezpieczeń przed różnego rodzaju sytuacjami kryzysowymi (np. awaria techniczna, błąd ludzki, działania sił przyrody, odcięcie zewnętrznych systemów zasilania). Jednym z ważniejszych systemów zabezpieczających, stosowanych w takich obiektach jak Zaporoska Elektrownia Jądrowa jest gruba na półtora metra żelbetowa obudowa bezpieczeństwa. Chroni ona elektrownię przed różnego rodzaju zdarzeniami zewnętrznymi, jak również awariami wewnętrznymi.
Krajowy monitoring radiacyjny pracuje bez przerwy
Krajowy monitoring radiacyjny w Polsce to blisko 90 urządzeń pomiarowych, które weryfikują obecność izotopów promieniotwórczych w powietrzu. Duża ich część rozlokowana jest przy wschodniej granicy kraju. Bieżące wyniki monitoringu radiacyjnego dostępne są na stronie PAA: monitoring.paa.gov.pl
Opracowano na podst.: UM Radomsko, PAA