Radomszczańscy uczniowie z "dwójki" w akcji "Szkoła pamięta"

IMG20221026111135__20221103-123440_1
UM Radomsko

Już po raz czwarty Ministerstwo Edukacji i Nauki zaprosiło uczniów i nauczycieli do udziału w akcji „Szkoła pamięta". Podobnie jak w ubiegłych latach społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Radomsku aktywnie uczestniczyła w realizacji tego ważnego przedsięwzięcia.

W związku z tym podjęto różnorodne działania. Uczniowie zapalali znicze, odwiedzając lokalne i warszawskie miejsca pamięci. W ten sposób utrwalali związaną z nimi historię.

Jak każdego roku akcję ogólnopolską połączono z działalnością lokalną. Od 2016 roku PSP nr 2 bierze także udział w projekcje Miasta Radomska i Towarzystwa Opieki nad Zabytkami ph. „Byli, odeszli, zostawili", w ramach którego uczniowie opiekują się grobem powstańców styczniowych Alfreda Zawadzkiego i Mariana Ziółkowskiego spoczywających na Cmentarzu Starym w Radomsku.

Tegoroczną akcję zwieńczyła tematyczna wystawa prezentująca portrety lokalnych bohaterów i albumy wykonane przez absolwentów i uczniów szkoły.

Podejmowane działania jak zwykle wywołały refleksję nad nieuchronnym przemijaniem czasu. Przypominały o bohaterach małej ojczyzny, którzy już odeszli, a współcześnie żyjący powinni pielęgnować pamięć o nich.