Radomszczańscy policjanci na spotkaniu z seniorami. Rozmawiano o bezpieczeństwie osób starszych

256-17825_20230927-105735_1
KPP Radomsko

Zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz profilaktyka w zakresie cyberzagrożeń i oszustw metodą „na wnuczka", „na policjanta", „na pracownika banku" - to cel spotkania policjantów z seniorami. Ofiarą oszustów może stać się każdy. Uświadamianie mieszkańców i przekazywanie im wiedzy na temat zagrożeń, jakie mogą spotkać ich w codziennym życiu to jedno z zadań policyjnej służby.

We wtorek, 26 września, na terenie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kobielach Wielkich w spotkaniu z seniorami udział wzięli radomszczańscy policjanci. O przestępczych zachowaniach oszustów, którzy działają między innymi metodą "na policjanta, na członka rodziny, na pracownika banku" opowiadali oficer prasowy młodszy aspirant Dariusz Kaczmarek oraz dzielnicowa sierżant sztabowa Aleksandra Maj.

- Celem spotkania było uwrażliwienie seniorów na sytuacje, w których osoby stają się ofiarami przestępstw oraz podniesienie ich świadomości w zakresie własnego bezpieczeństwa - wyjaśnia młodszy aspirant Dariusz Kaczmarek z KPP Radomsko.

Policjanci podając konkretne przykłady oszustw zaistniałych na terenie powiatu radomszczańskiego przestrzegali uczestników przed ryzykownymi zachowaniami. Była między innymi mowa jak zareagować w przypadku otrzymania telefonu od obcej osoby, która informuje o rzekomym wypadku wnuka, akcji policji, czy ataku hakerów, wypytując jednocześnie o posiadane oszczędności. Przestrzegali, że oszuści, którzy działają pod różnymi legendami bezwzględnie wykorzystują wrażliwość i ufność osób starszych, chcąc wyłudzić od nich pieniądze. Mundurowi apelowali o ostrożność i stosowanie zasady ograniczonego zaufania, o zachowanie czujności oraz informowanie policji o podejrzanych sytuacjach i osobach, które pojawiają się w ich otoczeniu. 

- W dalszej części, przy wspólnym stole, była również dyskusja o bezpieczeństwie niechronionych uczestników ruchu drogowego. Rozmawiano o zachowaniach pieszych i rowerzystów, które są gwarantem bezpieczeństwa na drodze. Była również mowa jak ważne jest zachowanie ostrożność w ruchu drogowym oraz noszenie odblasków. Jak powinien zachowywać się pieszy, rowerzysta czy kierujący pojazdem to temat, który wywołuje wiele dyskusji, tak było i tym razem. Nie zabrakło też rozmów o tym, jak skutecznie poprawić swoje bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania - podsumowuje spotkanie młodszy aspirant Dariusz Kaczmarek.