Radomsko: Za czym ta kolejka? Mieszkańcy szturmem ruszyli do magistratu by wyrobić karty na bezpłatne przejazdy

Radomsko: Za czym na kolejka? Mieszkańcy szturmem ruszyli do magistratu by wyrobić karty na bezpłatne przejazdy
UM Radomsko

Tłumy mieszkańców stanęły dziś w kolejce w radomszczańskim magistracie. Powód tego oblężenia? Chęć wyrobienia elektronicznej karty uprawniającej do bezpłatnych przejazdów miejską komunikacją. Radomsko jest kolejnym miastem w Łódzkiem które udostępnia swoim mieszkańcom darmowe podróże MZKami - takie rozwiązanie ma przekonać mieszkańców do rezygnacji z podróżowania własnym samochodem.

Wraz z początkiem 2023 roku wszyscy mieszkańcy Radomska będą mogli poruszać się bezpłatnie komunikacją miejską. Aby korzystać z tego przywileju konieczne będzie wyrobienie sobie specjalnej karty elektronicznej - takiej radomszczańskiej migawki.

- Jako że wyrobienie specjalnej karty zajmuje trochę czasu, MPK Radomsko wprowadza okres przejściowy. Od 1 do 16 stycznia w autobusach miejskich będzie można się legitymować dowolnym dokumentem potwierdzającym zamieszkanie w Radomsku lub Gminie Radomsko. W tym czasie wszystkie osoby uprawnione, które chcą korzystać z autobusów MPK Radomsko, muszą uzyskać lub zaktualizować swoje bilety-karty elektroniczne wydawane przez MPK Sp. z o.o - przekazują radomszczańscy urzędnicy.

Kartę można wyrobić w dwóch punktach obsługi dostępnych na ternie miasta w:

  • bazie MPK przy ul. Narutowicza 59
  • Urzędzie Miasta Radomska przy ul. Tysiąclecia 5,


Koszt wyrobienia elektronicznej karty to 15 zł, a do jej wyrobienia koniecznie będzie okazanie: 

  • pierwszej strony złożonego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za rok podatkowy poprzedzający rok, którego wniosek o wydanie karty dotyczy, wskazującym adres zamieszkania wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość, lub: 
  • emeryt, rencista: po okazaniu pierwszej strony rocznego obliczenia podatku przez organ rentowy za rok podatkowy poprzedzający rok, którego wniosek o wydanie karty dotyczy, wskazującym adres zamieszkania wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość, 
  • osoba bezrobotna: zaświadczenie z powiatowego urzędu pracy, wskazujące adres zamieszkania wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość, 
  • w przypadku nieosiągania dochodów: oświadczenie własne o nieosiąganiu dochodów wraz z dokumentem urzędowym potwierdzającym adres zamieszkania lub imiennym rachunkiem za media (energia elektryczna, woda, gaz itp.) wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość.


Przypomnijmy, uchwałę wprowadzającą bezpłatną komunikację radni Radomska podjęli w październiku ubiegłego roku. Decyzję tłumaczono zachęceniem mieszkańców do zrezygnowania z jazdy po mieście samochodem i wybrania komunikacji miejskiej.

- Powodów jest kilka. Po pierwsze względy ekologiczne, by zmniejszyć ilość samochodów w mieście i emisji spalin. Mniejsza liczba aut to także zmniejszenie korków w mieście. Ponadto bezpłatna komunikacja miejska w Radomsku to też zachęta dla gmin ościennych do wprowadzenia podobnych zmian - przekonywał prezydent Radomska Jarosław Ferenc.

Jak oszacowali radomszczańscy urzędnicy, bezpłatna komunikacja ma kosztować budżet miasta około pół miliona rocznie.

W naszym województwie z darmowych przejazdów komunikacją miejską korzystają już mieszkańcy Bełchatowa, Tomaszowa Mazowieckiego, Wielunia, Strykowa czy Głowna. 

Wklej tutaj kod osadzenia...