wersja testowa serwisu

Radomsko: Odszedł Jerzy Słowiński. Kiedy odbędzie się pogrzeb zasłużonego samorządowca?

sowinski
UM Radomsko

Do społeczności Radomska dotarła bardzo smutna informacja - 13 października po ciężkiej chorobie zmarł Jerzy Słowiński, wieloletni Prezydent Miasta Radomska, radny miejski i powiatowy. Dzięki niemu powstała radomszczańska podstrefa Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Był założycielem lokalnego stowarzyszenia Razem dla Radomska.

Jerzy Słowiński urodził się 23 września 1946 roku w Jackowicach koło Łowicza. Był synem Jana Słowińskiego, wieloletniego dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego (1950-1968). Ukończył studia magisterskie na wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego oraz podyplomowe na Politechnice Warszawskiej i Uniwersytecie Warszawskim.

W 1994 został prezydentem Radomska. Funkcję tę pełnił nieprzerwanie przez 12 lat do roku 2006. W 2006 roku objął mandat radnego Rady Powiatu Radomszczańskiego, a 4 lata później wrócił do samorządu miejskiego jako radny Rady Miejskiej.

- Był osobą zdeterminowaną w podążaniu wyznaczonymi kierunkami. Dzięki Jego staraniom w Radomsku ulokowała swoją działalność m.in. duńska firma JYSK oraz włoskie firmy BORA i INDESIT a także utworzono radomszczańską podstrefę Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, z której dziś miasto jest bardzo dumne. Firmy zlokalizowane w tej strefie zatrudniają obecnie blisko 5 tys. osób. Za czasów jego kadencji jako Prezydenta Miasta zrealizowano w mieście m.in. takie inwestycje jak: główny kolektor sanitarny, dokończono budowę Miejskiej Oczyszczalni Ścieków, wybudowano Miejską Halę Sportową, rozbudowana została Miejska Biblioteka Publiczna, powstał pierwszy blok wybudowany przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego, wybudowano ulice Łódzką i Unii Europejskiej, zakupiono całkowicie nowy tabor autobusów - przypominają pracownicy radomszczańskiego magistratu.

Przypominają także, że to właśnie Prezydent Słowiński zaprosił mieszkańców do wspólnego świętowania Dni Radomska oraz rozpoczął współpracę z miastami partnerskimi, m.in. Mako i Wozniesieńsk. Aktywnie działał w Związku Miast Polskich, gdzie w latach 1999-2003 był członkiem komisji rewizyjnej, a w latach 2003-2007 członkiem zarządu Związku reprezentując nasze miasto na forum ogólnopolskim. Był także przedstawicielem Związku Miast Polskich w Komitecie Regionów Unii Europejskiej. W 2004 roku w Paryżu brał udział w zgromadzeniu założycielskim Rady Światowej – międzynarodowej organizacji władz lokalnych. W Radzie Światowej znalazł się jako jeden z trzech przedstawicieli Polski.

- Odszedł Prezydent, człowiek wielkiego formatu, któremu miasto zawdzięcza swój rozwój - dodają pracownicy UM Radomsko.

Pogrzeb śp. Jerzego Słowińskiego odbędzie się we wtorek 19 października. Uroczystości rozpoczną się Mszą Św. o godz. 13.00 w kościele św. Marii Magdaleny. Jerzy Słowiński spocznie w grobie rodzinnym na Starym Cmentarzu.