Radomsko: Kotłownia na biomasę w miejskiej ciepłowni. W trosce o środowisko i tańsze ciepło

416691470_378314618050111_6963762955360764303__20240102-112656_1
UM Radomsko

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Radomsku podpisało umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Projekt zakłada budowę nowoczesnej ciepłowni miejskiej, wyposażonej w innowacyjny kocioł wodny zasilany biomasą o mocy 12,5 Mwt. To kolejny krok ku zrównoważonemu rozwojowi i dbałości o środowisko. Dzisiejsza konferencja prasowa była także okazją do podsumowania działań realizowanych przez Spółkę PGK w minionym roku.

Podczas konferencji Prezydent Miasta Radomska Jarosław Ferenc zaznaczył, że przez miniony rok Społka PGK podjęła szereg działań, mających na celu to, by Zakład Ciepłowniczy dysponował wieloma różnymi źródłami ciepła, aby zapewnić stabilizację energetyczną dla miasta, zminimalizowanie udziału węgla, a także tańsze ciepło dla mieszkańców.

- Chodzi tu o dywersyfikację źródeł ciepła w taki sposób, aby spółka nie płaciła rocznie kilkunastu milionów złotych za emisje dwutlenku węgla. Spółka dobrze wywiązała się ze swoich zadań. To co w roku poprzednim było zaplanowane, czyli podpisanie umowy na budowę kotłów gzaowo-olejowych, umowy na promesę na budowę kotła na RDF oraz umowy dotyczącej budowy kotłowni na biomasę zostały zrealizowane – podkreślił prezydent.

- Dzięki tym inwestycjom Spółka i nasz Zakład Ciepłowniczy uzyska status efektywnego ciepłownictwa, dzięki czemu będziemy mogli się starać o kolejne dotacje na rozbudowę sieci ciepłowniczej, co pozwoli na przyłączanie nowych budynków i zapewnienie stabilnego oraz taniego ciepła dla mieszkańców Radomska – mówił prezes Spółki PGK Zbigniew Rybczyński.

W ostatnich dniach grudnia władze Spółki podpisały umowę z NFOŚiGW na budowę nowoczesnej ciepłowni na kocioł zasilany biomasą o mocy 12,5 Mwt. Całkowity koszt tej inwestycji szacuje się na 55 725 765 zł. NFOŚiGW, w ramach Programu priorytetowego Ciepłownictwo Powiatowe, zdecydował się wesprzeć przedsięwzięcie kwotą 22 652 750,00 zł w formie dotacji oraz taką samą sumą jako pożyczkę.

Nowa ciepłownia nie tylko zwiększy dostępność ciepła dla mieszkańców Radomska, ale również przyczyni się do wzrostu udziału energii odnawialnej w produkcji ciepła i energii elektrycznej. W efekcie tego przedsięwzięcia, wykorzystanie kotłów węglowych ulegnie znacznemu zmniejszeniu.

Projekt nie ogranicza się jedynie do postawienia nowego budynku ciepłowni i zamontowania kotła na biomasę. W zakresie inwestycji wchodzi także budowa układu pompowo-kolektorowego, systemu oczyszczania spalin, modernizacja stacji uzdatniania wody, montaż automatyki, kolektorów i rurociągów ciepłowniczych oraz przyłącze zewnętrzne. Planuje się także uruchomienie nowej ciepłowni do końca 2026 roku.

Efekty tej inicjatywy są obiecujące - roczna ilość wytworzonej energii cieplnej ze źródeł odnawialnych osiągnie 236 518 MWh, co przyczyni się do znacznego zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o 25 716,32 Mg rocznie.

Nowa ciepłownia stanie się kluczowym źródłem ciepła dla mieszkańców Radomska, jednocześnie wspierając cele zrównoważonego rozwoju oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych. To krok w dobrą stronę dla miasta, regionu i środowiska naturalnego.

Rok 2024 to czas realizacji poszczególnych umów i budowy nowych instalacji. Spółka na ten cel w ostatnim czasie pozyskała ok. 210 mln złotych, zarówno w postaci dotacji, jak i pożyczek. Realizacja pierwszej z nich dotyczącej obniżenia mocy kotłowni węglowej już jest w toku. Wyjście z systemu ETS planowane jest w połowie 2024 roku, dzięki czemu Spółka nie będzie musiała płacić za drogie emisje dwutlenku węgla,

- Wówczas będziemy mogli występować o nową taryfę, która, mam nadzieję zmniejszy koszty ogrzewania albo przynajmniej je ustabilizuje – przyznaje prezes Rybczyński - Przed nami kolejne wyzwania - dodaje.

Źródło: UM Radomsko