wersja testowa serwisu

Rozdali setki kamizelek odblaskowych! Policjanci i samorządowcy odwiedzili Radomsko, Przedbórz i Kamieńsk

kamizelki
KPP Radomsko

W okresie jesienno-zimowym szybko zapada zmrok, często występują zmienne warunki atmosferyczne ograniczające widoczność na drodze. Wszystko to powoduje, że tzw. niechronieni uczestnicy ruchu, w szczególności piesi, są szczególnie narażeni na udział w wypadkach komunikacyjnych. Dzięki elementom odblaskowym właściwie używanym wielu takich zdarzeń można uniknąć.

Radomszczańscy policjanci w trosce o bezpieczeństwo użytkowników dróg apelują o prawidłowe używanie elementów odblaskowych. Działania policjantów wpisują się w powiatową akcję „Bezpieczny powiat" oraz w kampanie ogólnokrajowe „Nie zabijaj" i „Świeć przykładem". Mundurowi nieustannie przypominają, że odblaski znacząco poprawiają widoczność pieszego czy rowerzysty i mogą uratować życie. Do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi zazwyczaj w miesiącach, w których wcześnie zapada zmrok. Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu zdarzeń drogowych.

- Tym razem w działania włączyło się Starostwo Powiatowe w Radomsku, które ufundowało kamizelki odblaskowe. Mundurowi w dniach 16 – 18 listopada 2021 roku na placach targowych w Przedborzu, Kamieńsku i Radomsku rozdawali „niechronionym" elementy odblaskowe. W czwartkowych działaniach uczestniczyła Wicestarosta Powiatu Radomszczańskiego - Pani Małgorzata Lewandowska oraz I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Radomsku - podinsp. Radosław Malanowski - informuje Aneta Wlazłowska z KPP Radomsko. 

Policjanci oraz pracownicy starostwa w czasie działań przypominali, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Wielu pieszych stosuje się do nowych przepisów, niestety zdarzają się osoby, które w dalszym ciągu narażają swoje życie. Pamiętajmy, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

- Bądźmy widoczni dla zmotoryzowanych szczególnie teraz, kiedy zmrok zapada coraz wcześniej. Używanie odblasków przez wszystkich pieszych poruszających się po zmroku w terenie niezabudowanym, to OBOWIĄZEK. Używanie odblasków przez pieszych w mieście, to ROZSĄDNA KONIECZNOŚĆ! - dodaje Aneta Wlazłowska.