Przed nami Noc Muzeów 2024: Radomszczańskie Muzeum Regionalne zaprasza na wystawy i spotkania

noc
Muzeum Regionalne w Radomsku

W najbliższy weekend w całej Polsce będziemy obchodzić Noc Muzeów. Impreza w tysiącach placówek w całym kraju jest jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń kulturalnych maja! Już za kilka dni polskie muzea i inne instytucje kulturalne otworzą się dla odwiedzających tuż po zmroku. Nie inaczej będzie też w Radomsku!

Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) odbyła się 27 lat temu i została zorganizowana w Berlinie w 1997. Z roku na rok podobne imprezy miały miejsce w coraz większej liczbie miast. W Polsce pierwsze tego typu przedsięwzięcie odbyło się w 2003 roku, a jego gospodarzem był wówczas Poznań. Rok później do stolicy Wielkopolski dołączyła Warszawa, i tak z roku na rok inicjatywa przybierała na sile. Obecnie darmowe zwiedzanie muzeów organizuje kilkaset europejskich i polskich miast – wśród nich także Radomsko.

Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku zaprasza na NOC MUZEÓW w najbliższą sobotę, 18 maja. 

PROGRAM:

  • godz. 17.00/Galeria Muzeum – SPOTKANIE Z GENEALOGIĄ/sekcja genealogiczna PTH o. Radomsko
  • godz. 19.45/Galeria Muzeum – "HUTA SZKLANA BRACI FISZMAN W JASIENIU"/Paweł Dudek – wprowadzenie do wystawy "Nieobecni – Obecni/3".
  • godz. 20.00/Galeria Muzeum – WERNISAŻ WYSTAWY "NIEOBECNI – OBECNI/3" oraz MUZYCZNA ILUSTRACJA PROJEKTU Robert Gliński (Chłopcy z Placu Broni).


Ponadto pracownicy Muzeum zapraszają także do zwiedzania ekspozycji stałych oraz wystawy czasowej:"Z PAPIEREM PRZEZ DWA TYSIĄCLECIA" z Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.

Dodajmy przy tym, że na wszystkie ekspozycje oraz działania kulturalno – artystyczne wstęp wolny. Muzeum zaprasza na atrakcję w godzinach od 17.00 do 23.00.

Czym jest Noc Muzeów i dlaczego warto? 

Noc Muzeów to coroczne wydarzenie, podczas którego muzea, galerie i inne instytucje działające na rzecz kultury otwierają swoje drzwi, umożliwiając wieczorowe, a nawet całonocne zwiedzanie. Co warte podkreślenia przy okazji tego wydarzenia z ekspozycji można korzystać za darmo lub za symboliczną złotówkę. Nocy Muzeów często też towarzyszą dodatkowe, ciekawe inicjatywy pracowników placówek. To doskonała okazja nie tylko do zobaczenia wystaw, ale także uczestnictwa w specjalnych warsztatach, wykładach i pokazach czy zakamarkach instytucji kultury, które są dostępne tylko podczas tej wyjątkowej nocy.

Poza tym jest jeszcze jeden argument za - nocne zwiedzanie stwarza niepowtarzalny nastrój, który sprzyja odkrywaniu nowych miejsc i poznawaniu ciekawych niebanalnych faktów.