COVID-19 jest chorobą zakaźną o podłożu wirusowym, która na przestrzeni ostatnich lat z całą pewnością dotknęła każdego z nas. Światowa pandemia trwała ponad dwa lata, a skutki gospodarcze tego odczuwamy do dziś. Co z tymi zdrowotnymi? Czy mamy czego obawiać się?
Wirus atakuje przede wszystkim drogi oddechowe, objawiając się bardzo często podobnie do zwykłego przeziębienia. W cięższych przypadkach wywołuje powikłania takie jak zapalenie płuc czy niewydolność oddechowa.
Czy tylko o takie skutki przebycia COVID-u powinniśmy martwić się? Z perspektywy czasu wiemy, że dolegliwości jest znacznie więcej i mogą one nasilać się kilka miesięcy, a nawet lat po zachorowaniu. Konsekwencje doświadczenia z wirusem dają się we znaki coraz większej części społeczeństwa. Pojawiają się informacje o coraz poważniejszych powikłaniach, znacznie bardziej dolegliwych niż obniżona wydolność płuc, czy problemy z koncentracją.
W odpowiedzi na coraz częstsze przypadki powikłań po przebyciu COVID-19, pojawiły się programy unijne, dzięki którym możemy odbyć 15-dniową rehabilitację, która skutecznie pomoże nam wrócić do zdrowia. Co ważne, dzięki finansowaniu unijnemu, uczestnictwo w takiej rehabilitacji jest BEZPŁATNE.
Województwo Łódzkie za pomocą Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy realizuje projekt, dający możliwość zapisu na taką rehabilitację.
Jakie są więc szanse na odzyskanie zdrowia? Co trzeba zrobić, aby wrócić do pełnej sprawności organizmu po negatywnych doświadczeniach z wirusem?
Przede wszystkim, osoby, które przeszły zakażenie COVID-19, powinny zgłosić się do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Łodzi. Placówka ta oferuje bezpłatną rehabilitację, która pozwala na powrót do sprawności fizycznej, a nawet... psychicznej.
Jeśli odczuwamy spadek formy, koncentracji, a nasza wydolność oddechowa jest mniejsza niż kiedyś - przed pandemią, jest to ostatni moment na naprawę stanu zdrowia.
Musimy pamiętać, że w wielu przypadkach przebycie choroby COVID-19 nie kończy problemów zdrowotnych. U wielu pacjentów dochodzi do tzw. "zespołu pocovidowego", który wywołuje zaburzenia mogące wystąpić nawet pomimo łagodnego przebiegu choroby i utrzymywać się przez wiele miesięcy a nawet lat.
Na czym polega rehabilitacja i jak osoby, które przeszły COVID-19 mogą z niej skorzystać?
Rehabilitacja trwa 15 dni, po około 1-1,5 godziny dziennie. Kierowana jest do osób aktywnych zawodowo lub do deklarujących podjęcie pracy.
Mogą z niej skorzystać osoby, które ukończyły 16 rok życia, bez górnej granicy wiekowej.
Nie musimy mieszkać w Łodzi, aby wziąć udział w zajęciach. Powinniśmy być mieszkańcami województwa łódzkiego. Jeśli dojazd na rehabilitację będzie wiązał się z kosztami, możemy złożyć wniosek o zwrot pieniędzy wydanych na dotarcie do naszej placówki.
Czy rehabilitacja cieszy się dużym zainteresowaniem?
Od chwili ogłoszenia naboru, skorzystało z niej już ponad 3000 osób z całego województwa łódzkiego.
W trakcie 15-dniowego procesu rehabilitacyjnego, pacjent Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy odbywa ćwiczenia oddechowe, relaksacyjne oraz fizyczne, dostosowane do swoich potrzeb i możliwości.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się oferowana w ramach zajęć konsultacja z psychologiem.
Ile kosztuje udział w rehabilitacji, która ma przywrócić nasze zdrowie do dawnego poziomu?
Nic. Dzięki środkom unijnym, cały proces rehabilitacyjny jest BEZPŁATNY. Wystarczy zgłosić się telefonicznie. Pracownicy obsługujący infolinię placówki szczegółowo wyjaśniają jak przystąpić do zajęć.
W jaki sposób można skontaktować się z Wojewódzkim Ośrodkiem Medycyny Pracy, aby dowiedzieć się więcej na temat rehabilitacji?
Należy zadzwonić na infolinię pod numerem: 505 511 566. Osoba zainteresowana udziałem otrzyma komplet informacji na temat zajęć oraz będzie mogła od razu zapisać się.
Co ważne - do niedawna udział w takiej rehabilitacji wiązał się z kosztami i długim, wielomiesięcznym okresem oczekiwania. Dziś, prócz tego, że dzięki środkom unijnym jest to bezpłatne, możemy rozpocząć zajęcia praktycznie z dnia na dzień.
Jeśli zależy Ci na własnym zdrowiu, bez wahania zapisz się na takie BEZPŁATNE zajęcia. Przynosi to znaczące, odczuwalne efekty, a trwa zaledwie 15 dni.
Dane kontaktowe:
Wojewódzki Ośrodek Medyny Pracy w Łodzi
ul. Aleksandrowska 61/63
tel. 505 511 566
Zobacz wideo: