Program "Leczymy lasem", tak dzieci z Łódzkiego dochodzą do zdrowia! O innowacyjnej metodzie dyskutowano w Radomsku

leczymy-lasem
Fundacja Przyjazna Planeta

O wartościach terapeutycznych programu „Leczymy lasem" w rozwoju kompetencji społecznych i niwelowaniu zachowań niepożądanych u dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualna oraz zaburzeniami ze spektrum autyzmu dyskutowano dziś podczas konferencji naukowej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Radomsku.

- To projekt o ogromnych walorach terapeutycznych. Dzieci uczestniczące w programie stają się bardziej radosne, samodzielne i sprawne fizycznie. Ale istotne są też więzi społeczne, jakie tworzą się podczas leśnych spacerów i zajęć terapeutycznych – podkreślała otwierając konferencję Wicestarosta Powiatu Radomszczańskiego. 

W odpowiedni nastrój uczestników konferencji wprowadziła „kąpiel leśna" i urocze występy artystyczne w wykonaniu podopiecznych SOSW. O zaletach leczenia lasem podczas swoich wykładów opowiedzieli specjaliści z Nadleśnictwa Bełchatów, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Radomsku, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Radomsku i przedstawicielka rodziców uczestniczących w projekcie. A na zakończenie – kreatywne warsztaty z mchem chrobotkiem w roli głównej. 

W konferencji uczestniczyli m.in.: Aneta Niedźwiedzka, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego, Małgorzata Lewandowska, Wicestarosta Powiatu Radomszczańskiego, Andrzej Kucharski Naczelnik Wydziału Edukacji, Zyta Klekowska z Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, Wiesław Kamiński, Prezes Zarządu Fundacji „Przyjazna Planeta" (inicjatora projektu) oraz przedstawiciele instytucji uczestniczących w projekcie.

Program „Leczymy Lasem" to nowatorska w Polsce metoda leczenia i usprawniania dzieci niepełnosprawnych lasem. Program realizuje Fundacja „Przyjazna Planeta", przy współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Radomsku, Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Radomsku i Lasami Państwowymi. Podczas terapeutycznych wyjazdów do lasu realizowane są:
  • Gimnastyka rehabilitacyjna
  • Gry i zabawy dydaktyczne na świeżym powietrzu
  • Arteterapia
  • Terapia zajęciowa.

Specjaliści zauważają pozytywne zmiany u dzieci, związane z udziałem w programie:

  • zmniejszenie zachowań autoagresywnych i stereotypowych
  • obniżenie napięcia mięśniowego i emocjonalnego,
  • łatwiejsze przystosowanie się do nowych sytuacji,
  • wzrost samodzielności w pokonywaniu trudności,
  • zwiększenie kompetencji społecznych.


W lipcu 2017 roku, kiedy ruszał projekt, objętych zostało około 20 dzieci (w większości uczniów SOSW). Dziś to ponad 70 osób – z SOSW w Radomsku, Bełchatowie i Piotrkowie Trybunalskim.

Źródło: Powiat radomszczański