Prace archeologiczne w centrum Radomska. To drugi etap badań

Zrzut-ekranu-2023-09-13-o-12.08.24
fot. UM Radomsko

W centrum miasta trwają prace archeologiczne, związane z przebudową kolejnego fragmentu ulicy Reymonta. To drugi etap badań. Podobnie jak w pierwszym etapie archeolodzy natrafili na dawną drogę wyłożona drewnianymi belami.

- Ze względu na nasze znaleziska w pierwszym etapie prac, konserwator widział potrzebę prowadzenia dalszych badań na odcinku od ul. Żeromskiego do rzeczki. Nasze badania wtedy pokazywały, że trafiliśmy na drogę, która prowadziła w kierunku obecnej ulicy Warszyca. To właśnie odkryliśmy teraz, czyli drewniane belki, którymi wyłożona była dawna droga - wyjaśnia kierownik prac, archeolog Krzysztof Błaszczyk. - W tej drodze widoczne są nawet koleiny zrobione przez wozy, które po niej jeździły. Dzięki temu będziemy mogli określić, chociażby szerokość wozów, jakie uczęszczały po radomszczańskich drogach – dodaje.

Archeolodzy są obecnie na etapie odsłonięcia drugiej warstwy belek. Z poprzednich badań wynika, że będzie jeszcze trzecia warstwa.

- Przewidujemy, że pod nią widoczna będzie droga, w której wszelkie zagłębienia czy ubytki uzupełniano kamieniami – mówi archeolog.

Z doświadczeń poprzednich badań wynika, że wykop archeologiczny będzie miał około 3 m głębokości.

źródło: UM Radomsko