Pochodzący z Gorzkowic Łukasz Krasoń Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych

Pochodzący z Gorzkowic Łukasz Krasoń Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych
Łukasz Krasoń/ X

Piotrkowianin z urodzenia, wychowany w nieodległych Gorzkowicach Łukasz Krasoń, 28 grudnia został powołany na stanowisko Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Krasoń od wielu lat dał się poznać jako doskonały mówca motywacyjny, zaangażowany aktywista i działacz społeczny, ambasador osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin.

Łukasz Krasoń wychowywał się w Gorzkowicach. Z powodu dystrofii mięśniowej od 7. roku życia jeździ na wózku. Pomimo trudności jakie nastręczała choroba zdał maturę. W roku 2011 przeprowadził się do Barcelony, by po roku tam spędzonym powrócić do Polski już jako mówca motywacyjny. Obecnie mieszka w Warszawie. Od lat zaangażowany w działalność społeczną chce inspirować ludzi - nie tylko niepełnosprawnych - do bardziej odważnego i nakierowanego na konkretne cele życia. Jak samo podkreśla, osobista sytuacja zmobilizowała go do wykształcania w sobie tego, co dzisiaj jest inspiracją dla tysięcy ludzi czyli: odwagi, wiary w siebie, cierpliwości, uporu, pomysłowości czy umiejętności przekuwania słabości w atut. Ma też od lat jasno określone stanowisko co do swojego politycznego zaangażowania.

- Polityka powinna być od załatwiania spraw ludzi. Jej zadaniem jest sprawić, aby takie grupy społeczne jak osoby z niepełnosprawnościami czuły się ważne i zaopiekowane– to dewiza Łukasza Krasonia, nowo powołanego Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Łukasz Krasoń jest trenerem, mówcą motywacyjnym, a także zaangażowanym aktywistą i działaczem społecznym. Wcześniej pracował również m.in. jako specjalista ds. zrównoważonego rozwoju czy ekspert CSR w wielu korporacjach. Ekspert w Instytucie Strategie 2050, gdzie przewodzi zespołowi pracującemu na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami. Wspólnie z Instytutem stworzył dokument Pełnoprawni, który pokazuje model myślenia o wsparciu tej grupy społecznej.

Jak sam o sobie mówi, chce być ambasadorem osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin. Zaznacza, że system wsparcia dla tej szczególnej grupy jest niejako polisą na przyszłość dla nas wszystkich, ponieważ niepełnosprawność może dotknąć każdego, w każdym momencie życia.

- Wierzę, że za rok będziemy w innym już miejscu. Że będziemy pełnoprawnymi obywatelami, których się słucha i którym daje się narzędzia do poprawy jutra. Że Konwencja ONZ dotycząca osób z niepełnosprawnościami będzie realizowana dużo bardziej, a Polska będzie wykorzystywać cały potencjał jaki się za nią kryje. Wierzę, że będziemy w stanie odpowiedzieć na pytania wielu rodziców – co będzie z moim dzieckiem, kiedy mnie zabraknie – i że ta odpowiedź będzie naprawdę czymś budującym - zapewniał Łukasz Krasoń.

Wklej tutaj kod osadzenia...

Pomimo, że Łukasz Krasoń od wielu lat już nie jest mieszkańcem Gorzkowic, to jedno z pierwszych spotkań jako rządowy pełnomocnik odbył w swoich rodzinnych stronach. We wtorek, 2 stycznia spotkał się z Alojzym Włodarczykiem, wójtem Gminy Gorzkowice. 

- Rozmowa była pełna inspirujących informacji dotyczących działań na rzecz osób niepełnosprawnych. Jesteśmy przekonani, że doświadczenie, wiedza oraz zaangażowanie w sprawy społeczne będą nieocenionym wkładem w rozwój i wzmocnienie polityki społecznej naszego kraju. Życzymy wielu sukcesów na nowym stanowisku oraz siły i wytrwałości w realizacji wszystkich nowych wyzwań - przekazali pracownicy UG Gorzkowice

Łukasz Krasoń na spotkaniu z wójtem Alojzym Włodarczykiem/ UG Gorzkowice