Pamięć o por. nawigatorze Janie Rudku wciąż żywa! W Płoszowie odsłonięto tablicę w hołdzie wojennemu bohaterowi

era
UM Radomsko

W Płoszowie odsłonięto tablicę upamiętniającą postać porucznika nawigatora Jana Rudka. Polski lotnik, którego korzenie sięgają właśnie tej miejscowości. Uroczystość odsłonięcia miała bardzo podniosły charakter dowodzący szacunku jakim niezmiennie od lat cieszy się tak znakomity mieszkaniec, wojenny bohater, który w służbie poniósł najwyższą ofiarę.

Porucznik nawigator Jan Rudek urodził się 5 marca 1913 r. w Guławach (obecnie Płoszów, ul. Guławska). W okresie międzywojennym uczył się i służył w Wojsku Polskim. Po klęsce wrześniowej, w 1940 r., przybył do Francji, gdzie został wcielony do Armii Polskiej, a następnie otrzymał przydział do 118 Oddziału 4. Brygady Kadrowej w Anglii. 16 listopada 1942 roku otrzymał przydział do 300 Dywizjonu Bombowego im. „Ziemi Mazowieckiej" w Hemswell (Anglia). Z 8 na 9 kwietnia 1943 r. odbywał lot bojowy z zadaniem bombardowania Duisburga. Bombowiec został zestrzelony przez niemiecką artylerię przeciwlotniczą nad Morzem Północnym, u brzegów Holandii. Jan Rudek zginął wraz z całą załogą, został pochowany w Bergen (Holandia). Nazwisko porucznika nawigatora Jana Rudka jest upamiętnione na cokole Pomnika Lotników Polskich w Northolt na zachodnim przedmieściu Londynu oraz na „Pomniku Lotników Polskich poległych w II Wojnie Światowej 1939-1945", odsłoniętego 27 sierpnia 2003 r. w Warszawie na Polach Mokotowskich.

Teraz przyszedł czas na lokalne upamiętnienie postaci porucznika. W poniedziałek, 8 maja pod Szkołą Podstawową im. Macieja Rataja w Płoszowie, gdzie zawisła tablica, spotkali się nie tylko mieszkańcy i krewny Jana Rudka, ale także parlamentarzyści, samorządowcy i przedstawiciele łódzkiego oddziału IPN, który jest fundatorem tablicy. Swoją obecnością uroczystość uświetnili także żołnierze 25. Brygady Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Tomaszowie Mazowieckim, którzy oddali salwę honorową.

Odsłonięcia tablicy dokonali przedstawiciel Oddziału IPN w Łodzi, Roman Radczyc wójt Gminy Radomsko, przedstawiciel rodziny Jana Rudka oraz przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Publicznej Szkoły Podstawowej w Płoszowie.

W uroczystości wzięli udział m.in.: mjr w st. sp. Stanisław Rudek - krewny por. nawigatora Jana Rudka, posłowie na Sejm RP Anna Milczanowska i Dariusz Klimczak, wicewojewoda łódzki Marcin Buchali, Starosta Powiatu Radomszczańskiego Beata Pokora, Prezydent Miasta Radomska Jarosław Ferenc, przedstawiciel Instytutu Pamieci Narodowej Bartosz Bijak, Komendant Powiatowy Policji w Radomsku podinsp. Jarosław Knapik, Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Radomsku st. bryg. Mariusz Wojcieszko, przedstawiciel Instytutu wójtowie i radni gmin powiatu radomszczańskiego oraz mieszkańcy.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kłomnicach pod kierownictwem Aleksandry Stępień. Po oficjalnej części uroczystości odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów i nauczycieli PSP w Płoszowie.

Pełna fotorelacja z wydarzenia dostępna jest >>> TUTAJ

Foto i oprac. na podstawie: UM Radomsko