Ogromny pożar w Wojnowicach! Ogień strawił 24 hektary, strażacy grzęźli w trudnym terenie [Wideo, Foto]

Ogromny pożar w Wojnowicach! Ogień strawił 24 hektary, strażacy grzęźli w trudnym terenie [Wideo, Foto]
KP PSP Radomsko, fot. z drona: S. Stawski (OSP Strzałków)

Ogromny pożar w Wojnowicach w gminie Gidle - z żywiołem, który pokazał swoją olbrzymią niszczycielską moc walczyło przez kilka godzin dziesięć zastępów strażaków. Do akcji zadysponowano pożarników z dziesięciu zastępów - dwóch z PSP Radomsko i 8 jednostek OSP, łącznie było to 35 strażaków.  

Każdego roku w okresie wiosennym dochodzi do pożarów spowodowanych wypalaniem traw i nieużytków rolnych. Proceder nie tylko w znacznym stopniu niszczy przyrodę, ale jest również bardzo niebezpieczny m.in. z uwagi na brak kontroli nad błyskawicznie rozprzestrzeniającym się żywiołem. O jego skali przekonali się ostatnio mieszkańcy miejscowości Wojnowice, gdzie aż 10 zastępów straży pożarnej walczyło z pożarem na powierzchni około 24 hektarów!

- Płonęła sucha trawa na obszarze nieużytków między Ciężkowicami, a Wojnowicami. TrW tym roku był to jeden z największych pożarów, jeżeli chodzi o tą kategorię zdarzeń. Sytuacja była dynamiczna, front pożaru się zmieniał, z jednej strony rzeki przeniósł się na drugą stronę. Teren bardzo trudny, bo było bardzo grząsko, dwa samochody nam tam utknęły podczas akcji. Za pomoc okolicznym rolnikom, którzy traktorami wyciągnęli pojazdy należą się słowa podziękowania. Z takich nowości to używaliśmy między innymi drona z OSP Strzałków. Urządzenie z kamerą termowizyjną pozwoliło na skontrolowanie całego terenu pożaru - wyjaśnia Marek Jeziorski, oficer prasowy KP PSP Radomsko.

Pożar zauważono we wtorek, 15 marca, około godziny 12.30. Do akcji zadysponowano ogrom strażaków: dwa zastępy z JRG PSP Radomsko, a także osiem zastępów OSP z: Pławna, Ciężkowic, Wojnowic, Gowarzowa, Silnic, Gidle i Strzałków.

Akcja gaśnicza trwała od godzin południowych do 17.00.

Zobacz wideo i zdjęcia z miejsca zdarzenia: