O takim zdjęciu marzyli od kilku lat i w końcu się udało! Pasjonaci fotografii wykonali zdjęcia Tatr z... Góry Kamieńsk

IMG_0190-2--opi_20230105-122044_1
P. Kłak/ dalekiewidoki.pl

O takim zdjęciu marzyli od kilku lat. W końcu się udało. Grupa pasjonatów fotografii uwieczniła Tatry z Góry Kamieńskiej koło Bełchatowa. To pierwsze i jedyne miejsce na Nizinie Mazowieckiej z którego zrobiono zdjęcie najwyższych gór w Polsce. Dalej na północ zdjęcia Tatr jeszcze nie wykonano.

O tym, że z Góry Kamieńskiej rozciągają się piękne widoki na okolicę, wie każdy. Ale zapewne nikt nie przypuszczał, że można z niej zobaczyć... Tatry! Dokonali tego pasjonaci dalekich fotografii z województwa świętokrzyskiego. W noworoczny poranek uwiecznili najwyższe góry w Polsce z odległości ok. 230 kilometrów.

- Gdy tylko zobaczyliśmy na wizjerze aparatu Tatry, to pojawiła się oczywiście radość. Ale pojawiła się też chęć, aby robić więcej zdjęć, aby te Tatry jak najlepiej uchwycić. Dopiero gdy zniknęły całkowicie i już nie było ich widać przyszedł taki moment, że spojrzeliśmy na siebie i mówimy - zrobiliśmy to, co jeszcze kilka godzin wcześniej wydawało się niemożliwe - mówi Mateusz Cieślicki z Kielc, jeden z członków ekipy.

Trudno się dziwić tej radości, skoro o takich zdjęciach marzyli od lat. Zrobienie fotografii Tatr z Góry Kamieńsk jest zadaniem ekstremalnie trudnym.

- Tu potrzeba jest naprawdę rewelacyjnych warunków, idealnej przejrzystości powietrza, braku chmur, braku wilgoci i zadymienia - dodaje Mateusz Cieślicki.

Zdjęcia nie są idealnie ostre, ale to co najważniejsze jest na nich widoczne. To drugie miejsce w województwie łódzkim z którego zrobiono zdjęcie Tatr. Wcześniej udało się to zrobić na Górze Chełmo, ale z bliższej odległości (ok. 212 km).

Szczegółowy opis, zwłaszcza aspektów techniki wykonania tych niezwykłych fotografii znajdziecie na stornie dalekiewiodki.pl, link do tej konkretnego pleneru fotograficznego >>> TUTAJ

Tatry widziane z Góry Kamieńskiej koło Bełchatowa. Obserwacja Karpat z najdalej na północ położonego miejsca. Maksymalna odległość – Łomnica 230 km . Inne widoczne szczyty to Durny i Lodowy Szczyt. Obserwacja wymagała zwiększonej refrakcji atmosferycznej – współczynnik pomiędzy 0,213 a 0,225 gdzie standardowy to 0,13. fot. P. Kłak
Zbliżenie; fot. P. Kłak
Fot. Grzegorz Jagusiak. Tatry (Łomnica, Durny, Lodowy) zrobione o godz. 7:05 wyszły najwyraźniej. Tu jeszcze nie było Gerlacha, pojawił się ok. 7:15.
fot. Mateusz Cieślicki Tatry z Góry Kamieńskiej
Tatry z Góry Kamieńskiej. Fot. Krzysztof Ninard