Nielegalny transport leków przechwycony. Szczepionki miały trafić do Niemiec, zarekwirowali je łódzcy celnicy [Foto]

articl_20240709-081728_1
KAS w Łodzi

Łódzka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) udaremniła wywóz leków zagrożonych brakiem ich dostępności na terenie Polski. Uściślając chodzi o partię ponad tysiąca szczepionek na HPV. Funkcjonariusze służba Celno-Skarbowej przekazali medykamenty do dyspozycji Generalnej Inspekcji Farmaceutycznej (GIF). 

Funkcjonariusze łódzkiej KAS podczas kontroli przewozu towarów objętych monitorowaniem (SENT) zatrzymali auto przystosowane do przewozu produktów farmaceutycznych. Analiza przekazanej przez przewoźnika specyfikacji przewożonych leków wykazała, że w transporcie jadącym do Niemiec, mogą znajdować się produkty lecznicze zagrożone brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

- Wywóz tego typu produktów farmaceutycznych jest uzależniony od zgody Głównego Inspektora Farmaceutycznego i co do zasady niedozwolony. Funkcjonariusze Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego w Łodzi w trakcie kontroli drogowej nie mogli dokonać rewizji z uwagi na specyficzne wymagania dotyczące przechowywania leków, podjęli decyzję o konwojowaniu oraz kontynuowaniu czynności w wyznaczonej przez GIF hurtowni farmaceutycznej na terenie Radomska - przekazuje Agnieszka Majchrzak z łódzkiej KAS. 

Finalnie, w trakcie kontroli funkcjonariusze wykryli 1076 opakowań szczepionek na HPV czyli wirusa brodawczaka ludzkiego, wymienionych w obwieszczeniu Ministra Zdrowia w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

- Kierowca nie okazał wymaganego w takim przypadku zgłoszenia SENT, za co został ukarany mandatem w wysokości 5 tys. zł. Dalsze postępowanie prowadzi Łódzki Urząd Celno-Skarbowy w Łodzi. Ponadto do dyspozycji GIF funkcjonariusze przekazali do wyznaczonej hurtowni farmaceutycznej zakwestionowane leki - dodaje Agnieszka Majchrzak.