wersja testowa serwisu

Most w Rudzie będzie jak nowy. Ogłoszono przetarg

31530

W tym tygodniu ogłoszony został przetarg, który ma wyłonić wykonawcę przebudowy mostu w Rudzie, w gm. Gidle. To szesnasty obiekt tego typu zmodernizowany w ostatnich latach przez Powiat Radomszczański.

Na drogach zarządzanych przez Powiat znajduje się 31 obiektów mostowych. To już niemal tradycja, że co rok modernizowany jest jeden lub dwa mosty, a inwestycje finansowane są po połowie: z budżetu powiatu oraz z budżetu centralnego. W ten sposób wyremontowano np. most w Przerębie (gm. Kodrąb), w Przybyszowie (gm. Radomsko), Kozim Polu (gm. Żytno), Gosławicach (gm. Kodrąb), Zalesiczkach (gm. Dobryszyce), Faliszewie (gm. Przedbórz).

Most w Rudzie, jeden z najdłuższych tego typu obiektów na drogach powiatowych (47,5 m) to część DP nr 390E łączącej drogę wojewódzką nr 784 (Radomsko – Św. Anna) z drogą krajową nr 91 (Radomsko - Częstochowa). Mieszkańcy gminy Gidle i nie tylko korzystają z tej trasy, jadąc do Częstochowy.

Stan techniczny obiektu, łączącego brzegi kanału rzeki Warty jest zły. Po latach eksploatacji zniszczeniu uległy części izolacji płyty, elementów nośnych, balustrady. Remont i wzmocnienie konstrukcji jest tym bardziej konieczne, że most znajdujący się na terenie zalewowym bywał w ostatnich latach nie raz podtapiany.

Koszt inwestycji oszacowano na ponad milion złotych. W ramach prac przewidziano m. in. rozbiórkę istniejącej nawierzchni i betonowej płyty, wykonanie nowej płyty i izolacji, naprawę przyczółków i spodu przęsła, wykonanie płyt przejściowych, kap żelbetowych, nowej nawierzchni bitumicznej, montaż desek gzymsowych i barier, umocnienie skarp i stożków nasypowych. Powiat pozyskał na to zadanie dotację, 572 396 zł, z rezerwy subwencji ogólnej Ministerstwa Finansów. Wniosek o dofinansowanie inwestycji przygotowali pracownicy Wydziału Zarządzania Drogami Starostwa Powiatowego w Radomsku.

Procedury przetargowe już trwają, otwarcie ofert planowane jest na 6 sierpnia.

O zmianach organizacji ruchu i ewentualnych objazdach związanych z przebudową mostu będziemy informować w późniejszym terminie.

Źródło: Powiat Radomszczański