Łódzkie: Ostrzeżenie IMGW III stopnia. Możliwe burze, grad i trąby powietrzne

Łódzkie: Ostrzeżenie IMGW III stopnia. Możliwe burze, grad i trąby powietrzne
Pixabay

O tym, że żar leje się z nieba nie trzeba przekonywać i ostrzegać nikogo. Od samego poranka w naszym regionie słupki rtęci osiągają sporo powyżej 30 stopni. IMGW wydało dla naszego województwa alter II w związku z piekielnie wysokimi temperaturami, niestety są też inne ostrzeżenia... wyższego stopnia.

Alerty trzeciego stopnia dotyczą burz z gradem i wydano dla zachodnich oraz środkowych części województw łódzkiego. Najtrudniejsza sytuacja może występować w powiatach: bełchatowskim, łaskim, łęczyckim, mieście Łodzi, pabianickim, pajęczańskim, poddębickim, sieradzkim, wieluńskim, wieruszowskim, zduńskowolskim i zgierskim.

- Prognozowane są tam burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu do 40 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywy wiatru do 115 km/h, lokalnie do 130 km/h. Miejscami grad. Możliwe, że na tych obszarach będą tworzyły się trąby powietrzne - informuje alert IMGW.

W pozostałych powiatach Łódzkiego obowiązuje II stopień ostrzeżenia przed burzami z gradem. W tych rejonach prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu do 40 mm, lokalnie do 50 mm, oraz porywy wiatru do 100 km/h, lokalnie do 110 km/h. Miejscami grad.

Zdarza się, że ostrzeżenia są poddawane pod wątpliwość, zwłaszcza przez internautów komentujących zasadność wydawania takich alertów. Warto jednak zwrócić uwagę, że tak bardzo dynamiczne zjawiska jak grad, nawalny deszcz czy właśnie wspomniane trąby powietrzne mają charakter nie tylko wyjątkowo dynamiczny, ale i bardzo lokalny. To, że w jednym powiecie deszcz tylko nieznacznie pokropił nie oznacza, że w sąsiednim nie będziemy mieli do czynienia z istnym oberwaniem chmury. Co praktyka często udowadniała. A powracając do właśnie obowiązujących alertów. W obu przypadkach ostrzeżenia obowiązują od piątku, 1 lipca od godzin popołudniowych - 15.00, 17.00 do północy. Co potem?

- W nocy z piątku na sobotę strefa burz przesunie się nad wschodnią część kraju, a od zachodu będzie do nas napływać chłodniejsze powietrze polarne morskie. Dlatego też w sobotę będzie już wyraźnie chłodniej - od 20°C na północy do 26°C na południowym wschodzie. Przelotny deszcz oraz burze wystąpią tylko w Karpatach oraz miejscami na wschodzie, a nad resztą kraju będzie słonecznie. Jednak pierwsza połowa przyszłego tygodnia prawdopodobnie znów przyniesie upał oraz burze - dodają synoptycy IMGW.

Co oznacza ostrzeżenie III stopnia?

Ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza możliwość wystąpienia groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności.