Łódzkie na plus - podsumowanie tygodnia w skrócie

Łódzkie na plus - podsumowanie tygodnia w skrócie

Smardzewice welcome to

Romantyczny spacer promenadą nad Zalewem Sulejowskim? A może na molo? Teraz to jest możliwe. W Smardzewicach koło Tomaszowa Mazowieckiego powstał uroczy teren turystyczno-rekreacyjny. Jest plac zabaw, siłownia na świeżym powietrzu, promenada wzdłuż brzegów zalewu, odnowione molo, piaszczysta plaża i odpowiednia infrastruktura. Latem dzieci będą mogły skorzystać również z wodnego placu zabaw. 

Całość kosztowała ponad 24 mln zł. Z tego 8 mln zł to pieniądze z Polskiego Ładu, 4,7 mln zł – dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego, resztą wydatków podzieliły się przedsiębiorstwo Wody Polskie i Gmina Tomaszów Mazowiecki, na terenie której powstał ośrodek. - Jestem przekonany, że latem zobaczymy tutaj tłumy turystów – mówił podczas otwarcia obiektu Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. 

Teraz jaz, wcześniej tama

Jaz to serce każdego zbiornika retencyjnego. Jego sprawne funkcjonowanie zapewnia odpowiedni poziom wody i bezpieczeństwo przeciwpowodziowe. Ten w tamie zbiornika Jeziorsko zabezpiecza cały teren środkowej Warty, dlatego nie tylko musi być sprawny. On musi być niezawodny! 

- Dzięki zakończonej modernizacji możemy być o to spokojni – zapewniali podczas podsumowania inwestycji marszałek Grzegorz Schreiber, wiceminister Infrastruktury Grzegorz Witkowski i prezes przedsiębiorstwa Wody Polskie Krzysztof Woś. 

Koszt remontu jazu to 24,7 mln zł, ale razem z odnowioną w tym roku tamą to w sumie 80-milionowa inwestycja, z czego 36,5 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

Miliard dla przedsiębiorców

Molo i jaz to inwestycje z wykorzystaniem pieniędzy z poprzedniego okresu programowania UE, a z nowego – w ramach Funduszy Europejskich dla Łódzkiego 2021-2027 – mamy blisko miliard złotych dla przedsiębiorców!

Bank Gospodarstwa Krajowego już wybiera partnerów finansujących, którzy będą udzielać preferencyjnych pożyczek (również tych z umorzeniem) przedsiębiorcom, wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym, jednostkom samorządu terytorialnego i innym podmiotom działającym na terenie województwa łódzkiego. Wsparcie będzie dostępne już w pierwszej połowie 2024 r.

Znów duże pieniądze na drogi

Już można natomiast składać wnioski o dofinansowanie projektów drogowych. I tu też w grę wchodzą duże pieniądze, bo mowa o 100 mln zł. Właśnie dziś rozpoczął się nabór, w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021 – 2027.

Wspierane będą inwestycje na drogach powiatowych i gminnych, czyli budowy i przebudowy dróg lokalnych (powiatowych lub gminnych), w tym np. ścieżki rowerowe czy drogi dla pieszych, ale także budowy i przebudowy mostów, wiaduktów czy tuneli. 

Wnioski można składać do 15 grudnia.

Tygiel dla sera

Poznaliśmy laureatów Wojewódzkiego Konkursu Produktów Tradycyjnych „Tygiel Smaków 2023". Główną nagrodę konkursu, czyli tytuł i statuetkę Tygiel Smaków, zdobył Groseran, dwuletni kozi ser produkowany przez należącą do Moniki Lasoń firmę Groser z Grodziska pod Rzgowem w powiecie łódzkim wschodnim. Wyrobu serów właściciele firmy uczyli się od serowarów w Holandii. 

Konkurs po raz czternasty zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. W tym roku o prestiżowy tytuł rywalizowało 38 producentów tradycyjnej żywności, którzy zgłosili 52 produkty w 7 kategoriach. Jurorzy, którzy wchodzili w skład komisji konkursowej, brali pod uwagę walory smakowe, ale punkty przyznawali także za skład produktów, wygląd, sposób prezentacji, opakowanie.

- Zależy nam na tym, aby Łódzkie smakowało. I mamy tutaj liderów, którzy smakami mogą rozsławić nasze województwo – mówił podczas wręczenia nagród Piotr Adamczyk, gratulując zwycięzcom tegorocznej edycji Tygla Smaków. Tygiel był częścią XVI Międzynarodowych Targów Żywności Ekologicznej i Naturalnej NATURA FOOD oraz XII Targów Ekologicznego Stylu Życia beECO.