Konradów: Wilk wyszedł na polowanie! "Był parę metrów od domu". Urząd apeluje do mieszkańców o rozwagę

Konradów: Wilk wyszedł na polowanie! "Był parę metrów od domu". Urząd apeluje do mieszkańców o rozwagę
fot.ilustracyjne/ Pixabay

Mieszkańców gminy Kodrąb zaniepokojeni atakiem wilka na sarnę. Do tego polowania doszło w miejscowości Konradów w powiecie radomszczańskim. Gminni urzędnicy apelują do mieszkańców o ostrożność, a przede wszystkim o należyte zabezpieczenie zwierząt gospodarskich i luźno biegających psów. Podają też kilka przydatnych rad co zrobić w sytuacji spotkania z drapieżnikiem. Przede wszystkim nie panikujmy i pamiętajmy, że wilk jest zwierzęciem stroniącym od kontaktów z człowiekiem, ale przy tym jest jednak ciekawski...

Bez wątpienia na przestrzeni ostatnich lat liczba wilków zamieszkujących polskie lasy wzrosła, więc spotkania wilka z człowiekiem mogą i są coraz częstsze. W ostatnich dniach o tej bliskości przekonali się mieszkańcy miejscowości Konradów w powiecie radomszczańskim, tam według relacji mieszkańców wilk zaatakował sarnę. 

- Potwierdzam informację, iż wilk był widziany parę metrów od domu w miejscowości Konradów. Zaatakował sarnę na moich oczach. Obawiam się że jest ich więcej w okolicy - pisze pani Karolina mieszkanka wsi.

Na doniesienia mieszkańców zareagowali urzędnicy gminy Kodrąb, którzy 7 marca wystosowali do mieszkańców informację o tym, jak zachować się w przypadku podobnej sytuacji. Pierwszą podstawową sprawą jest zabezpieczenie zwierząt gospodarskich.

Zwierzęta pozostawione na pastwiskach położonych daleko od zabudowań mogą stać się łatwym celem polowań dla wilków. Jednym ze skutecznych sposobów zabezpieczania zwierząt gospodarskich na pastwisku są tzw. flodry, czyli kawałki kolorowego, zwykle czerwonego, zwiewnego materiału o wymiarach 10x40, ponaszywane na cienki i mocny sznurek, co 30-40 cm. Należy je rozwiesić wokół pastwiska, najlepiej na wbitych w ziemię żerdziach, tak, aby dolne krawędzie materiału nie dotykały gruntu i swobodnie powiewały na wietrze - radzą gminni urzędnicy. 

Inną metodą, która może zabezpieczyć pasące się zwierzęta jest zastosowanie pastucha elektrycznego. I sprawa równie ważna, nie należy pozostawić zwierząt na noc na pastwisku bez odpowiedniego dozoru.

Bez wątpienia sporym zagrożeniem w relacji człowiek - wilk są nasze domowe zwierzęta, zwłaszcza psy. Pamietajmy o obowiązującym zakazie puszczania psów bez możliwości ich kontroli, tym bardzie wypuszczania psów luzem w lesie. I akurat ta rada dotyczy nie tylko sytuacji z wilkami.

Jak dodają pracownicy UG Kodrąb wszelkie przypadki pojawienia się wilków na terenach zamieszkałych należy zgłosić:

  • Urząd Gminy w Kodrębie, tel: 44 681 93 25 wew. 36
  • Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi, tel. 42 665 09 74


Wilk - nie panikujmy i odczarujmy zagrożenie

Wilk jako duży drapieżnik budzi grozę, nie znaczy to jednak, że jego obecność jest równoznaczna z niebezpieczeństwem. Jeśli opanujemy i zrozumiemy kilka podstawowych reguł nasza koegzystencja jest możliwa i co warte wyraźnego podkreślenia - bezpieczna koegzystencja. Pierwsza podstawowa sprawa, wilk jest zwierzęciem stroniącym od kontaktów z człowiekiem, przy tym jest jednak ciekawski.

- Najprawdopodobniej nie będzie próbował skracać dystansu z człowiekiem w środowisku naturalnym. Jeśli jednak stanie się inaczej, może to znaczyć, że trafiłeś na wilka tzw. zuchwałego, który może zachowywać się inaczej niż zdrowy, dziki osobnik. Wszelkie przypadki kiedy wilk nie unika miejsc dużej aktywności człowieka w ciągu dnia należy zgłaszać do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska odpowiadającej za nasz region. WILK TO DUŻY DRAPIEŻNIK, NIE JEST ANI DOBRY ANI ZŁY. Miejsca aktywności ludzi i wilków przenikają się, ale różnią się w zależności od pory dnia – wilk zawsze będzie starał się korzystać z przestrzeni nocą - wyraźnie zaznaczają członkowie fundacji WWF, którzy od lat propagują wiedzę między innymi na temat relacji człowiek - wilk.

Jeśli jednak drapieżnik zbliży się do nas na odległość mniejszą niż 30 metrów, lub gdy przygląda się nam zbyt długo to warto zastosować się do poniższych kilku rad:

  • unieś ręce i machaj nimi szeroko w powietrzu. To sprawi, ze twoja sylwetka będzie lepiej widoczna, a twój zapach szeroko się rozprzestrzeni.
  • pokrzykuj głośno, ostrym tonem w stronę wilka. To pozwoli mu się zorientować, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany
  • jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, grudami ziemi, patykami lub kamieniami
  • wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć dopiero, gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuję się tobą

Na poniższych grafikach znajdziesz podstawowe i cenne rady jak zachować się w sytuacji napotkania wilka.

Więcej o wilkach, ich naturze i koegzystencji przeczytasz na stronie WWF >>> KLIKNIJ