Kolejna edycja programu "Mała architektura zabytkowa"

88d61b7cce19d261a5426f777034e14a_XL

Zarząd Województwa Łódzkiego ogłosił nabór do programu „Mała architektura zabytkowa". Pula środków wynosi 300 tys. zł.

- To już trzecia odsłona programu ratowania tzw. małych zabytków – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. - Efekty poprzednich są już widoczne.

Na przykład w gminie Kowiesy wyremontowano rzeźbę Jezusa Chrystusa, w gminach Rawa Mazowiecka i Sulejów – dokonano renowacji kapliczki drewnianej, a w gminie Zduny – konserwacji krzyża z XIX w.

O dotację może wystąpić w zasadzie każdy, kto chce zadbać o zabytek, składając wniosek bezpośrednio do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Ważne jest tylko, żeby na remont zgodzili się właściciele zabytku, a obiekt znajdował się na terenie województwa łódzkiego i był wpisany do rejestru zabytków, wojewódzkiej ewidencji zabytków lub gminnych ewidencji zabytków. Wsparcie może być przeznaczone m.in. na: osuszenie zabytku, jego zabezpieczenie, uporządkowanie i zagospodarowanie bezpośredniego otoczenia, zakup materiałów budowlanych, czy wykonanie dokumentacji konserwatorskiej.

Maksymalna kwota wsparcia wynosi 20 tys. zł. Wnioski można składać do 13 lutego br.

Więcej informacji: https://bip.lodzkie.pl/konkursy-2022/item/11928-nab%C3%B3r-do-programu-%E2%80%9Ema%C5%82a-architektura-zabytkowa%E2%80%9D

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi