Kamieńsk: Zakończyła się renowacja pomnika Tadeusza Kościuszki

k
UG Kamieńsk

Po ponad trzydziestu latach pomnik Tadeusza Kościuszki mieszczący się w Kamieńsku na Placu Wolności został wyremontowany.Rzeźba, która od lat wpisywała się w krajobraz centrum miasta, teraz odzyskała nowy blask.

Pomnik Tadeusza Kościuszki powstał w Kamieńsku w dwudziestoleciu między wojennym. W 1917 zawiązał się komitet jego budowy, a sam postument powstał z datków, jakie zbierano wśród mieszkańców miasteczka, by uczcić okrągłą rocznicę śmierci wybitnego Polaka. Wspólnym wysiłkiem społecznym udało się pomnik postawić pośrodku kamieńszczańskiego rynku. Posąg na wysokiej kolumnie, zwrócony twarzą w stronę kościoła, a napis na jego cokole brzmiał: Tadeuszowi Kościuszce, bohaterowi narodu polskiego, bojownikowi o wolność Ojczyzny i prawa ludu w 100 rocznicę śmierci.

Niestety wojenna rzeczywistość zmieniła ten stan rzeczy, rzeźba została zniszczona przez okupantów w 1941 roku podczas II Wojny Światowej. Pomnik odbudowano i został on odsłonięty 19 października 1991 roku podczas obchodów 700-lecia Kamieńska. Autorem już powojennego postumentu był Edmund Majkowski, artysta rzeźbiarz, specjalizujący się w tematyce batalistycznej i historycznej

Po ponad 30 latach przyszedł czas na renowację pomnika, a ta właśnie się zakończyła.