Działania „Bezpieczny powiat radomszczański”. W akcji wykorzystano drona

256-177373
fot. KPP w Radomsku

Radomszczańscy mundurowi wspomagani przez policjantów z ościennych komend zorganizowali działania prewencyjne pod nazwą "Bezpieczny powiat radomszczański". Oprócz radiowozów, czy nowoczesnych urządzeń do pomiaru prędkość pojazdów, w działania brał również bezzałogowy statek powietrzny. Głównym celem było zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.

12 sierpnia 2023 roku z inicjatywy policjantów z radomszczańskiej komendy przeprowadzono działania prewencyjno-kontrolne pod nazwą „Bezpieczny powiat radomszczański". W prowadzonej akcji mundurowych z Radomska, wspomogli funkcjonariusze z łódzkiej grupy „Speed" oraz z ościennych komend: Tomaszowa Mazowieckiego, Piotrkowa Trybunalskiego i Wielunia. 

- Działania te ukierunkowane były przede wszystkim na poprawę bezpieczeństwa na drogach powiatu radomszczańskiego, zarówno wśród kierowców, jak i niechronionych uczestników ruchu drogowego. Podczas służby funkcjonariusze zwracali uwagę na kierowców niestosujących się do obowiązujących przepisów, a w szczególności przekraczających dopuszczalną prędkość. Pod lupą mundurowych były również zachowania kierujących w okolicy przejść dla pieszych, czy nie wyprzedzają w ich rejonie, czy stosują się do sygnalizacji świetlnej. Oprócz kontroli prędkości weryfikowany był również stan trzeźwości kierowców. Ponadto, policjanci bacznie przyglądali się zachowaniom niechronionych uczestników ruchu drogowego - mówi młodszy aspirant Dariusz Kaczmarek.

Działania miały charakter zarówno dynamiczny jak i statyczny. W akcji wykorzystany został również bezzałogowy statek powietrzny. Mundurowi dzięki zamontowanej w dronie kamerze mogli z powietrza dokładnie obserwować ruch pojazdów i reagować w przypadku wystąpienia sytuacji łamania prawa. Dron najpierw nagrywał wykroczenia drogowe, po czym informacje przekazywane były do naziemnych patroli, które następnie reagowały na popełniane wykroczenia drogowe. Działania zakończone zostały wieczorem. 

- Podczas całodniowej akcji policjanci odnotowali 135 wykroczeń, w tym 83 przypadków dotyczyło przekroczeń dozwolonej prędkości. Mundurowi łączenie nałożyli 98 mandatów karnych, zatrzymali 4 dowody rejestracyjne - dodaje młodszy aspirant Dariusz Kaczmarek.

Zobacz zdjęcia: