wersja testowa serwisu

36 ochotników stawiło się w koszarach. Terytorialsi w Łódzkiem poszerzają szeregi!

terytorialski
st. chor. Robert Zachacz, 9ŁBOT

W miniony piątek, 19 listopada rozpoczęło się szkolenie podstawowe dla 36 nowych ochotników do 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy wczesnym rankiem stawili się z kartami powołania przed bramą koszar.

Kandydaci do terytorialnej służby wojskowej to mieszkańcy województwa łódzkiego – m. in. Pabianic, Kutna, Radomska, Tomaszowa Mazowieckiego, Łęczycy, Bełchatowa, Piątku i Koluszek. Nowi ochotnicy mają od 18 do 53 lat. Wśród nich są przedstawiciele takich zawodów jak: pielęgniarka, dietetyk, listonosz, studenci bezpieczeństwa i psychologii. 

- Po załatwieniu spraw ewidencyjnych, ochotnicy pobrali ekwipunek niezbędny dla żołnierza i podeszli do testu sprawności fizycznej, podczas którego obowiązywały trzy dyscypliny: bieg na 3 km, skłony tułowia w przód oraz ugięcia ramion. Następnie odbyli szkolenia teoretyczne z zakresu BHP, finansów i prawa. Kolejnego dnia ochotnicy pobrali broń i rozpoczęli szkolenie w warunkach poligonowych z zakresu taktyki wojskowej, topografii i zasad udzielania pierwszej pomocy - informuje Małgorzata Glińska, rzecznik prasowy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Po szesnastu dniach intensywnych zajęć czeka ich egzamin końcowy, tzw. pętla taktyczna. Zwieńczeniem będzie uroczysta przysięga wojskowa, którą terytorialsi złożą 4 grudnia. Jak informuje Glińska w najbliższą sobotę, 27 listopada rozpocznie się także szkolenie wyrównawcze dla rezerwistów.

Natomiast ostatni nabór w tym roku dla nowych kandydatów jest zaplanowany na 11 grudnia, a zasadnicza część szkolenia odbędzie się w terminie ferii zimowych w województwie łódzkim (14-27 luty 2022r.). 

- Rekrutacja do 9ŁBOT odbywa się cały czas. Sytuacje kryzysowe sprawiły, że wzrosło zainteresowanie służbą w szeregach łódzkich terytorialsów. Aby zostać żołnierzem, należy spełnić kilka podstawowych zasad: trzeba być pełnoletnim, mieć polskie obywatelstwo, być zdrowym i niekaranym. Nie można także pełnić służby w innych rodzajach wojsk czy niektórych służbach mundurowych. Pełne wyszkolenie terytorialsa trwa trzy lata - wyjaśnia Glińska.  

Aby dołączyć do 9 ŁBOT, można złożyć wniosek o powołanie w WKU właściwym dla miejsca zameldowania osobiście lub pocztą. Można również skorzystać z platformy ePUAP, czyli Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej dostępnej na stronie www.epuap.gov.pl. Należy wejść w zakładkę „bezpieczeństwo narodowe" i kliknąć „spełnianie powszechnego obowiązku obrony".

Najbardziej rekomendowany sposób, to kontakt z rekruterem – żołnierzem 9 ŁBOT, który udzieli informacji i pomoże przejść procedurę administracyjną. Pod adresem www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl, każdy kto myśli o wstąpieniu w szeregi terytorialsów może szybko i łatwo znaleźć bezpośredni kontakt do rekrutera ze swojego regionu.36