23 pociski artyleryjskie znalezione podczas prac ziemnych w Łasku! Na ul Torowej pracowali saperzy z Tomaszowa [Foto]

23 pociski artyleryjskie znalezione podczas prac ziemnych w Łasku! Na ul Torowej pracowali pirotechnicy [Foto]
KPP Łask

W Łasku na ulicy Torowej podczas prac ziemnych przy remoncie drogi, pracownicy ujawnili niewybuchy. Gdy na miejsce przyjechał policjant z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego z Komendy Powiatowej Policji w Łasku, okazało się, że pocisków artyleryjskich z czasów II wojny światowej jest aż 23.

W miniony wtorek, 14 listopada, chwilę przed godziną 12:00 dyżurny łaskiej komendy został powiadomiony o znalezieniu niewybuchów w Łasku na ulicy Torowej. Pracownicy firmy wykonującej prace ziemne przy remoncie drogi ujawnili skorodowane niewybuchy. Na miejsce natychmiast skierowano policjanta z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego z łaskiej jednostki Policji, który potwierdził, że są to pociski artyleryjskie o kalibrze 75 mm i długości około 30-35 cm. 

- Niewybuchy pochodzą prawdopodobnie z czasów II wojny światowej. O znalezisku powiadomiono 27 Patrol Rozminowania z Tomaszowa Mazowieckiego, a do czasu jego przybycia, miejsce znaleziska zabezpieczali policjanci z Łasku. Na czas trwania działań, prace remontowe zostały wstrzymane - relacjonuje sierż. sztab. Bartłomiej Kozłowski z KPP Łask.

Patrol saperski z Tomaszowa Mazowieckiego przybył na miejsce zdarzenia jeszcze tego samego dnia około godziny 15:00. W trakcie czynności saperzy zabezpieczyli łącznie aż 23 pociski artyleryjskie. Niebezpieczne pozostałości po wojnie zostały umieszczone w specjalistycznym pojeździe pirotechnicznym i przetransportowane na poligon celem neutralizacji.

- Przypominamy, w przypadku znalezienia niewybuchów, należy natychmiast powiadomić policję, ponieważ jakiekolwiek manipulowanie przy pocisku grozi jego detonacją, a co za tym idzie uszkodzeniem ciała a nawet śmiercią dla osoby przebywającej w jego pobliżu! Miejsce, w którym znaleziono niebezpieczny przedmiot, dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć - podsumowuje sierż. sztab. Bartłomiej Kozłowski z łaskiej policji.

CZYTAJ >>> Na mapie łódzkiego osiem nowych miast! Te wsie już z początkiem 2024 roku awansują!