229. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jak wyglądała w Radomsku?

229. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jak wyglądała w Radomsku?
fot. Urząd Miasta Radomsko

W związku z sytuacją epidemiczną w Radomsku odbyły się jedynie skromne obchody 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa.

Po mszy św. w kolegiacie św. Lamberta koncelebrowanej m.in. przez proboszcza ks. Antoniego Arkita, prezydent Radomska Jarosław Ferenc i wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Jadwiga Łysik złożyli kwiaty przed obeliskiem na Placu 3 Maja, Pomnikiem-Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pomnikiem na Kopcu, upamiętniającym radomszczan, którzy zginęli w niemieckich egzekucjach w czasie II wojny światowej. Kwiaty przed obeliskiem złożyli też poseł Anna Milczanowska i przedstawiciele PiS, a wcześniej starosta radomszczańska Beata Pokora i przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Zygma.

Konstytucja 3 Maja to pierwsza europejska ustawa zasadnicza, która była przygotowana przez wybitnych Polaków, którym leżało na sercu dobro Ojczyzny. Konstytucja uchwalona 3 maja 1791 roku podczas obrad Sejmu Czteroletniego została doceniona w kręgach oświeceniowych Europy. Powszechnie podkreślano jej umiarkowanie, ale jednoczesne ustanowienie nowoczesnych i stabilnych - jak na ówczesne czasy - podstaw państwa, troszczącego się o wszystkich obywateli, dbającego o wewnętrzną sprawność i spójność terytorialną.

Niestety wartości te zakwestionowali nie tylko sąsiedzi, zainteresowani osłabieniem państwa polskiego, ale także grupa polskich obywateli, których przywileje zostały ograniczone. Zawiązała się konfederacja targowicka, Rzeczpospolita upadła. Nie uratowało jej powstanie kościuszkowskie, bo trudno było przeciwstawić się potędze trzech mocarstw - Rosji, Austrii oraz Prus. Na 123 lata Polska zniknęła z mapy Europy.

Naród jednak przetrwał. A konstytucja 3 Maja stała się dla Polaków punktem odniesienia, do którego nawiązywali uczestnicy wojen napoleońskich, powstań - listopadowego i styczniowego, legioniści Marszałka Józefa Piłsudskiego, żołnierze walczący na frontach II wojny światowej. I Ci, którzy nie ustali w walce o prawdziwą wolność – jak żołnierze Konspiracyjnego Wojska Polskiego na ziemi radomszczańskiej czy opozycjoniści z czasów PRL-u.

źródło: UM Radomsko

Zobacz zdjęcia: