Radomsko: Na tej ulicy kierowcy za nic mają ograniczenia, więc urzędnicy zdecydowali o zwężeniu jezdni!

chrobrego
UM Radomsko

Mieszkańcy Bolesława Chrobrego mają dość pędzących przez ulicę samochodów i wnioskują do magistratu o zamontowanie na jezdni progów zwalniających. Na ostatnim posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa Publicznego dyskutowana była między innymi prośba radomszczan mieszkających przy Chrobrego, podjęto też określone decyzje. Jakie? Przeczytaj w poniższym artykule.

Na ostatnim posiedzeniu Komisji, które odbyło się w miniony wtorek, 21 września radni rozpatrzyli pismo mieszkańca ul. Bolesława Chrobrego, który zwrócił się z prośbą o zamontowanie na jezdni progów zwalniających. Choć na wspomnianej ulicy obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h, to jednak jak zauważają mieszkańcy, wciąż dochodzi tam do łamania przepisów. Dlatego Komisja, posiłkując się opinią funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej w Radomsku, przychyliła się do wniosku mieszkańców. Zaproponowano, by w tamtejszej lokalizacji zastosować tzw. „szykany drogowe" w postaci zwężenia jezdni - to ma skutecznie ostudzić zapał kierowców do mocniejszego wciskania pedału gazu. 

Do Komisji wpłynęło także pismo mieszkańców ul. Zgody, w sprawie poprawy bezpieczeństwa pieszych i kierujących oraz poprawy stanu nawierzchni drogi. Pismo zostało skierowane do rozpatrzenia przez prezydenta.

Z kolei radna Beata Kowalska wnioskowała o ustawienie znaku ograniczającego wjazd pojazdów powyżej 3,5 tony na odcinku ul. Leszka Czarnego od ul. Piastowskiej do Cmentarza Starego. 

- Radni, sugerując się m.in. zakazem wjazdu ciężarówek na ul. Piastowską, nie przychylili się do wniosku. Zwrócili się natomiast z prośbą do funkcjonariuszy policji o wzmożone kontrole na tym odcinku oraz monitorowanie sytuacji - informują pracownicy magistratu w Radomsku.

Zanim radni spotkali się na Komisji Bezpieczeństwa Publicznego wcześniej odbyło się posiedzenie Komisji Budżetowej, podczas której skarbnik miasta Mariola Wypych przekazała radnym informację o przebiegu wykonania budżetu za I półrocze 2021 roku. 

- Zarówno dochody, jak i wydatki kształtują się na planowanym poziomie. Poziom realizacji dochodów to nieco ponad 50% natomiast wydatki, ze względu na to, że rozliczenia inwestycyjne i rzeczowe zwykle odbywają się w drugim półroczu, kształtują się na poziomie ok 40% - dodają urzędnicy.

Radni obu komisji pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały w sprawie ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego dla członków ochotniczych straży pożarnych z terenu miasta. Projekt zakłada stawkę godzinową w wysokości 21 zł (netto) za akcje ratownicze, natomiast 12 z (netto) za szkolenia pożarnicze.