Bełchatów: 200 nowych miejsc pracy i nowoczesne technologie. Otwarto wartą 300 mln złotych fabrykę DS Smith [Foto]

Bełchatów: 200 nowych miejsc pracy i nowoczesne technologie. Otwarto wartą 300 mln złotych fabrykę DS Smith [Foto]

W czwartek, 15 września oficjalnie otwarto fabrykę DS Smith. Dostawca przyjaznych środowisku, tekturowych opakowań wybudował w Bełchatowie jedną z najnowocześniejszych fabryk w Europie. W zakładzie zlokalizowanym w strefie przemysłowej przy ulicy Czaplinieckiej zatrudnienie znajdzie około 200 pracowników. Koszt inwestycji sięgnął 300 mln złotych.

Nie obyło się bez opóźnień, początkowo zakład miał być gotowy już pod koniec 2020 roku, ostatecznie budowa ogromnej fabryki liczącej 37 tys. m2 ruszyła w maju 2021 roku. Dziś Centrum Innowacji i Produkcji Wspierających Zrównoważony Rozwój oficjalnie i uroczyście otwarto.

- Nowo powstałe Centrum Innowacji i Produkcji Opakowań Wspierających Zrównoważony Rozwój to z jednej strony inwestycja uwzględniająca najlepsze praktyki zielonego budownictwa, z drugiej zaś odpowiedź na zapotrzebowanie rynku i naszych klientów na wymogi gospodarki o obiegu zamkniętym oraz związane z nią nadchodzące regulacje, a także oczekiwania samych konsumentów w zakresie ochrony środowiska naturalnego przez firmy - mówi Krzysztof Sadowski, prezes DS Smith Polska.

Dla lokalnej społeczności i samego Bełchatowa nowa fabryka, to nowe miejsca pracy i nowe biznesowe kontakty. Od początku, kiedy DS Smith zdecydowało się na zakup 13-hektarowej działki w strefie przy Czaplinieckiej, firma deklarowała chęć zatrudnienia około 200 pracowników, i kolejnej około 100 w firmach współpracujących.

- Dla Bełchatowa nowa fabryka opakowań tekturowych DS Smith to ważna inwestycja. Wpływa zarówno na zrównoważony rozwój regionu, jak u wzrost jego atrakcyjności. Przedsięwzięcie to jest ważnym impulsem dla ekosystemu biznesowego naszego miasta. Warte podkreślenia jest również to, że w Bełchatowie będą tworzone innowacje dla zrównoważonego rozwoju największych firm w Polsce i na świecie - zaznaczył podczas otwarcia Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent Bełchatowa.

Jak podkreśla zarząd DS Smith, w Bełchatowie, eksperci firmy będą pracować nad innowacyjnymi projektami skupionymi na optymalizacji samych rozwiązań opakowaniowych, a także kosztów środowiskowych i finansowych generowanych w łańcuchach dostaw, odpowiadając na zapotrzebowanie na opakowania spełniające wymagania gospodarki o obiegu zamkniętym oraz redukcję śladu węglowego, a co za tym idzie zmniejszenie wpływu na środowisko i umożliwienie przedsiębiorcom osiągnięcia realnych oszczędności.

– 20 proc. mniej kosztów, krótszy czas pakowania o blisko 50 proc. i aż o połowę mniej transportów, a co za tym idzie znaczące ograniczenie emisji CO2 – to tylko niektóre rezultaty wprowadzonych rozwiązań opakowaniowych i optymalizacji łańcucha dostaw. Nawet niewielka zmiana w konstrukcji opakowania (np. o 1 mm) potrafi mieć ogromny wpływ na funkcjonowanie opakowania w łańcuchu dostaw, paletyzację czy liczbę transportów. Dlatego w DS Smith bardzo dużą wagę zwraca się na każdy etap produkcji opakowania – od projektowania aż do momentu, gdy produkt trafi do odbiorcy, szczególnie w obliczu obecnych wyzwań środowiskowych. - mówi Reinier Schlatmann, prezes regionu Europy Wschodniej w DS Smith.

Bełchatowskie Centrum DS Smith to kolejny krok w dostarczaniu coraz bardziej zrównoważonych opakowań, ale i samej ich produkcji. Najnowocześniejsze w swojej klasie maszyny zapewnią jakość i wydajność na najwyższym poziomie. W zakładzie znajdują się linie produkcyjne dedykowane opakowaniom e-commerce, wielkogabarytowych z tektury HD oraz wysokiej jakości drukiem HQ Flexo. DS Smith zastosował również rozwiązania logistyczne najnowszej generacji.

- Fabryka będzie także korzystać z odzysku ciepła z maszyn produkcyjnych i podczyszczalni ścieków. Najnowocześniejsze maszyny spełniają wszelkie normy w zakresie zużycia energii oraz pozwalają na redukcję odpadów. Do podlewania terenów zielonych będzie zbierana deszczówka, a pracownicy będą mogli korzystać ze stacji ładowania samochodów elektrycznych – dodaje Krzysztof Sadowski. 

DS Smith jest wiodącym dostawcą proekologicznych opakowań z tektury falistej, a ponadto prowadzi działania recyklingowe i jest producentem papieru. Odgrywa kluczową rolę w łańcuchu dostaw w sektorach takich jak e-commerce, FMCG i przemysł. W Polsce firma działa od ponad 50 lat.

Na terenie Polski firma posiada 8 fabryk zlokalizowanych w Kielcach (4), Oławie (1), Kutnie (1), Kwidzynie (1) oraz nowo otwarta w Bełchatowie, a także centra logistyczne w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Czeladzi. Firma zatrudnia w Polsce ponad 1450 osób. Otwarty we wrześniu zakład produkcyjny opakowań z tektury falistej w Bełchatowie jest jedną z najnowocześniejszych fabryk tego typu w Europie.

Co siódme opakowanie tekturowe w Europie i co dziesiąte w Polsce produkowane jest przez DS Smith. Każdego dnia z polskich fabryk firmy wyjeżdża 3,5 miliona tekturowych opakowań.